6 Eylül 2013 Cuma

6-7 Eylül Olayları

Bugün 6 Eylül. 6-7 Eylül 1955 olaylarının yıldönümü.
O gün Anadolu'nun sayemizde linç ve yağma ile yoğrulmuş kültürü bir kere daha yüzünü gösterdi. 1915'te Ermenilere, 1934'te Yahudilere yapılanlara bir yenisini ekledi vatansever ve müslüman Türkler.
O gün Atatürk posterleri taşıyanlar ile Fatih posterleri taşıyanlar yan yanaydı. Atatürk'ün evine bomba koyan Rum tohumları Fatih'in fethettiği şehirde kalamazlardı. Malları da canları da helaldi. Ve yağma başladı. Varlık Vergisinden arta ne kalmışsa o gün kılıç artığı gavurlardan tahsil edildi! 1600 küsür yıllık Mor Gabriel Vakfını, Mor Gabriel Manastırında işgalci olarak niteleyip kovan devletin halkı sonuçta.
Bugün İstanbul'da 2000 civarı Rum kaldı. Rumeli denen yerde, 2000 Rum yaşıyor sadece ve devlet onları numaralandırıyor hala. Utanmadan.
Eğer bugün bu ülkede 8-10 milyon Rum, 2-3 milyon Yahudi, 3-4 milyon Ermeni yaşasaydı acaba ne durumda olurduk? Merak ediyorum. Muhtemelen çok daha iyi bir durumda olurduk. Batılı bir demokrasimiz, ahlaklı bir ticari hayatımız olurdu belki. 
6-7 Eylül olayları başta da dediğim gibi münferit bir olay değil, öncesi ve sonrasında da örnekleri verilen Anadolu linç kültürünün bir tezahürüdür. Bunun değişebileceğine dair tek umudumu da Gezi Direnişi sırasında edindim. Belki zayıf bir direnişti ama bu ülke için milat da olabilir. Zamanla göreceğiz.

1 yorum:

aubout vita dedi ki...


Do you need personal loan for business ? if you are interested contact this email: xavigeradloanfirm@yahoo.com for your loan transfer. we gives loan at 3% rate.

Am xavi Gerad jude, Aiicco inssurance plc bir temsilcisi.
Size bir kredi ihtiyaci varsa bugün e-posta yoluyla bugün bize ulasin, istediginiz kredi ile size yardimci olabilir:
(xavigeradloanfirm@yahoo.com)
Yilbasi kredileri% 3 faiz orani sadece avelable vardir. Ciddi basvuran, ancak daha fazla bilgi için irtibata geçiniz. Biz renging krediler
sunuyoruz 300,000 sadece US $ Euro ve pound 50,000.000 için.
Biz dahil kredi her türlü teklif

Bireysel krediler:

Isletme Kredileri:

Ögrenci Kredileri:

Insaati krediler:

Ev kredileri:

Is expandsion krediler:

Borç konsolidasyonu kredi:

Biz hizli ve dinamik test edilmis ve güvenilir bulunmaktadir.

Daha fazla bilgi için (xavigeradloanfirm@yahoo.com): E-posta Iletisim.

Sr Gerad jude