17 Nisan 2013 Çarşamba

Aynı Adliye İçinde İçtihat Birliği Olmaz mı Arkadaş!?

Artık başımıza gele gele alıştık diyeceğiz ancak bu kadar adaletsizliğe insan alışamıyor. Alışırsan mesleği bırak zaten. Yani mesleğe çok da bir kutsiyet atfettiğimden değil ama o kadar adaletsizliğe alışırsan sonrasında her boku yersin. O yüzden bırak diyorum kendi kendime.

Konumuz ihtiyati tedbir. Türk hakiminin bir kısmının yargıç kimliğinden sıyrılıp "KADI" kimliğine büründüğü, hak hukuk tanımadığı, içtihat yıktığı alan.

Yaklaşık 2 sene önce yaşadık ilk deneyimi. Aynı mesleği yapan 5 kişiye de ödeme aldıkları kurumdan ceza geldi. Bu vatandaşlardan 1 tanesi de bizle anlaştı. Önce ihtiyati tedbir talepli davamızı açtık. Hakim daha reddetmeden reddeceğini söyledi. Halbuki diğer 4 vatandaş başka hakimlere düşüp rahatça aldılar kararlarını. Tabi müvekkil bunu öğreniyor. Hepsi arkadaş birbiriyle. Seni sıkıştırmaya başlıyor. Sen de hakimi. Ülkenin 4 bir köşesinden 30 küsür tane karar buldum ve önüne yığdım. Yine de ben vermeyeceğim diyor. En sonunda ikna oldu. 2 gün gecikmeli de olsa ihtiyati tedbir kararını verdi.

Geçen sene ihtiyati tedbir için yine benzer bir olayla başvurduk. %100 ile ihtiyati tedbir kararı verdi. Yav bari reddet de bir daha isteyeyim. Belki başka mahkemeye düşer. %100 ne demek! Müvekkilin o kadar parası ya da kredisi olsa zaten neden ihtiyati tedbir istesin! Nasıl bir hukuk mantığıdır bu! Sen bayağı bayağı hukuk nosyonun yok kardeşim kusura bakma. Sonra müvekkil teminatı vaktinde toparlayamadı ve karar ortadan kalktı. Bir daha talep ettik. Bu sefer başka bir hakime düştü ve hakim aynı günün akşamında %8 ile ihtiyati tedbire karar verdi.

Son olayda ise daha mesleğinin başında bir müvekkile 0,5 trilyon ceza verildi. Müvekkil zaten daha 10 aydır meslekte. Daha kar bile edememiş. Tek taraflı bir soruşturma ile yarım trilyon ceza. Vay be! Tabi ihtiyati tedbir istedik. Aynı hakim bu sefer insafa gelmiş biraz: %25 ile verdi ihtiyati tedbir kararını. Neyse dedik buna da şükür. Bir de öğrendik ki 3 trilyon ceza alan bir başka vatandaşa yan taraftaki hakim %4 ile ihtiyati tedbir kararı vermiş. Önce herhalde benim değinmediğim bir şeye değinmiş diyip kusuru kendimde aradım. Dilekçesine baktım. Yok. Bilakis benim dilekçem biraz daha kapsamlı ve açıklayıcı. Zaten aklın yolu da bir bu tip olaylarda. Dilekçeler arasında çok büyük farklar olmaz kolay kolay. İşte o zaman zıvanadan çıkmama az kaldığını hissettim.

Artık bu kadar aymazca ve umursamazca verilen kararlara tahammül edemiyorum. Yeter da! 

2 yorum:

aubout vita dedi ki...


Do you need personal loan for business ? if you are interested contact this email: xavigeradloanfirm@yahoo.com for your loan transfer. we gives loan at 3% rate.

Am xavi Gerad jude, Aiicco inssurance plc bir temsilcisi.
Size bir kredi ihtiyaci varsa bugün e-posta yoluyla bugün bize ulasin, istediginiz kredi ile size yardimci olabilir:
(xavigeradloanfirm@yahoo.com)
Yilbasi kredileri% 3 faiz orani sadece avelable vardir. Ciddi basvuran, ancak daha fazla bilgi için irtibata geçiniz. Biz renging krediler
sunuyoruz 300,000 sadece US $ Euro ve pound 50,000.000 için.
Biz dahil kredi her türlü teklif

Bireysel krediler:

Isletme Kredileri:

Ögrenci Kredileri:

Insaati krediler:

Ev kredileri:

Is expandsion krediler:

Borç konsolidasyonu kredi:

Biz hizli ve dinamik test edilmis ve güvenilir bulunmaktadir.

Daha fazla bilgi için (xavigeradloanfirm@yahoo.com): E-posta Iletisim.

Sr Gerad jude

Adsız dedi ki...

of of!