9 Aralık 2012 Pazar

No Country for Neo Mubareks

Mursi yetkilerini genişleten kararnameyi iptal etti. Mısırlılar asıl devrim şimdi başlıyor diyorlardı Mübarek devrildiğinde. Herkesin nefret ettiği bir figürü yılların biriken nefreti ile devirmek mümkündür ve taş bir kere yuvarlanmaya başladı mı aşağı inene kadar durmaz. Mübarek devrildikten sonra önce ordu sonra da demokratik yollardan başa geçen Mursi ile uğraşmak zorunda kaldı Mısırlılar ve şimdilik devrimlerini gayet iyi koruyor görünüyorlar. Mursi'nin pozisyonu Mübarek'e göre sağlamdı. Öncelikle devrimin önemli parçalarından birinin desteğini arkasına almış durumda olduğu için devrimin diğer bileşenlerini bastırabilme potansiyelini taşıyordu. Krallığı deviren Napolyon da kral olmuştu, Pehleviyi devrenler de diktatöre dönüştüler, Çarı devirenler de Çar'ın otoritesini gölgede bıraktılar zamanla... Devrimler genel olarak iktirın sahibini değiştirirken niteliğini pek değiştirmiyorlar. Mısır'da da aynısının olma ihtimalini ancak ve ancak Msırlıların öfkelerini her türlü diktaya karşı kaybetmemeleri sağlayabilir.
Mursi, İsrail'in Hamas ile olan sorunlarında arabuluculuk rolünü gayet iyi oynadı ve Müslüman Kardeşler kökenli olmasının özellikle uluslararası arenada yol açtığı soru işaretlerini kaldırarak yerini sağlamlaştırdı. Dış politikada Mübarekvari davrandığında prim toplayınca içeride de onun gibi hareket etmeye kalktı ve karşısında kendisini Mısır'ın lideri yapan devrimi görerek geri adım attı.
Mısırlıların bu başarısı en az Mübarek'in devrilmesi kadar önemli; zira artık şekil değiştiren Mübarekere karşı direnç geliştirdiklerini kanıtladılar, ileride devrimin sağlayacağı meşruiyetle yeni Mübarek olmaya kalkabileceklere bir göz dağı verdiler. Bu gerçek bir kazanımdır.

1 yorum:

Fadllan dedi ki...

Nice Blog..., Greeting from Indonesia :-)