17 Aralık 2012 Pazartesi

Ah Şu Kuvvetler Ayrılığı

"...Umulmadık yerde yargı ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Yasama, yürütme, yargı bu ülkede öncelikle milletin menfaatini düşünmesi lazım. Ardından bu devletin menfaatini düşünmesi lazım. Eğer biz güçlü hale geleceksek böyle güçlü hale geleceğiz. Eğer benim yapacağım yatırımı bir kelimeden dolayı kalkar da 3 ay, 6 ay erteletirsen, bu 1 sene 2 seneye giderse, o zaman bu ülkenin kaybının bedelini, asla ne tarihe hesabını verebilirsiniz ne de bu toprağın altında yatanlara hesabını verebilirsiniz...
...dışarıdan bakanlar da zannediyor ki ’Yav işte 326 milletvekiliniz var, 326 milletvekiliyle hala mı bahene?’ Ama işte bu kuvvetler ayrılığı denen var ya... O önünüze gelip engel olarak dikiliyor. Senin de bir oynama sahan var. Şimdi ana muhalefet partisi genel başkanının tek sığındığı bu zaten. ’Yapın. Yaptınız da biz mi engel olduk?’ diye. Zaten yasama noktasında engel olabileceğin kadar engel oluyorsun. Bağırıyorlar, çağırıyorlar, 1 saatte bitecekse 2 saatte bitiyor. 1 günde bitecekse, 2 günde bitiyor."
Bu sözler "ileri demokrasi" ile yönetilen bir ülkenin başbakanının sözleri. Genel olarak kuvvetler ayrılığı ilkesinden, bürokrasiden ve yargıdan şikayet ediyor. Bunlara birer de öncelik sırası veriyor: millet ve devlet.
Tayyip Erdoğan'ın 10 sene önce dediklerinin temelinde devletçi yapıyı değiştirmek, adaletsizliği gidermek, adaleti hakim kılmak vardı. Bugün yargıya talimat veriyor, daha da temelde yargıya yol gösteriyor, önce milleti sonra devleti koru diyor. Tam da bu noktda kendisinden öncekilerden hiçbir farkı olmadığı ne kadar da güzel ortaya çıkıyor. Yargı kimsenin bekçisi değildir, ne devletin ne milletin ne de hükümetin. Yargı hakemdir, illaki bekçilik sıfatı kullanılacaksa o zaman adaletin bekçisidir. 
Başbakan bürokrasiden rahatsız da olabilir; ancak yerine ne koyacak? AKPli olanın her işinin yürüdüğü, partili olmayanın avucunu yaladığı sistem de kendi bürokrasisini üretmeyecek mi? 
Yasamadan şikayet. Ona kalsa zaten meclisi kapatacak, kendisine icrai kabiliyeti bulunmayan bir danışma kurulu kuracak, sonra istediği gibi rahat rahat, geeniş geniş yönetecek ülkeyi. 
Yukarıda kendisinden yapılan alıntı nasıl tehlikeli bir zihniyetin ülkeyi yönettiğini çok net gösteriyor, bu kadar sarihini her zaman bulamayız. 
Kendi oynama sahasını beğenmiyor. Zaten bu yüzden değil mi HSYK üzerinden yargıyı ele geçirmek, bürokrasiyi hallaç pamuğu gibi atmak, mecliste kafasına göre dokunulmazlıklarla oynamak.
 Tayyip Erdoğan bu ülkeye ve topluma 2003 yılından 2008 yılına kadar ciddi mesafeler katettirdi ve ne yazık ki 2008'den bu yana da o mesafeleri aynen heba etmekle meşgul. Başladığı noktaya ve hatta gerisine başka yollardan varmak üzere.


1 yorum:

aubout vita dedi ki...


Do you need personal loan for business ? if you are interested contact this email: xavigeradloanfirm@yahoo.com for your loan transfer. we gives loan at 3% rate.

Am xavi Gerad jude, Aiicco inssurance plc bir temsilcisi.
Size bir kredi ihtiyaci varsa bugün e-posta yoluyla bugün bize ulasin, istediginiz kredi ile size yardimci olabilir:
(xavigeradloanfirm@yahoo.com)
Yilbasi kredileri% 3 faiz orani sadece avelable vardir. Ciddi basvuran, ancak daha fazla bilgi için irtibata geçiniz. Biz renging krediler
sunuyoruz 300,000 sadece US $ Euro ve pound 50,000.000 için.
Biz dahil kredi her türlü teklif

Bireysel krediler:

Isletme Kredileri:

Ögrenci Kredileri:

Insaati krediler:

Ev kredileri:

Is expandsion krediler:

Borç konsolidasyonu kredi:

Biz hizli ve dinamik test edilmis ve güvenilir bulunmaktadir.

Daha fazla bilgi için (xavigeradloanfirm@yahoo.com): E-posta Iletisim.

Sr Gerad jude