16 Aralık 2012 Pazar

739. Şeb-i Arus

14 Aralık akşamı Şeb-i Arus'u izlemek üzere Konya'da idim. Biletleri geç aldığımdan 17 Aralık doluydu, zaten iyiki de öyle olmuş zira Yiğit Bulut konuşmacı olarak davet edilmiş 17 Aralık için. Yine de Şeb-i Arus'da sinir bozmak için Yiğit Bulut şart değil, Türk güruhu da gayet yeterli. Ayrıca belirtmek isterim ki yazıda bazı terimleri yanlış kullanmış olabilirim, Mevlana konusundaki mevcut yeni yetmeliğimden kaynaklıdır.
Program Ahmet Özhan ile başladı. Bence biraz da uzun tutulmuş bir konser verdi. Ardından yaptığı konuşma ise Mevlana'yı ne kadar anlamadığını gösterdi. "Gel, gel, ne olursan ol yine gel, İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel..." anlayışını ötekileştirmek üzerinden yorumlarken ötekinin olmaması gerektiğini, herkesin tek olması özlemini dile getirdi. Yine ardından konuşma yapan şu an ismini hatırlayamadığım akademisyenin konuşmasına gayet batı karşıtı bir dil hakimdi.

Bütün bunların ardından semazenlerin ayini nihayet başladı. Ayin başlamadan önce yapılan duyuruda ilk 5 dakikadan sonra flaşlı fotoğraf çekilmemesi, semazenlerin alkışlanmaması ve ilk 5 dakika geçtikten sonra ayinin sonuna kadar salonun terk edilmemesi konusunda uyarı yapıldı. Bu uyarıların yapılmasındaki amaç ayinin sakin bir ortamda yapılmasını sağlamaktı. Pek tabiki uyarıları nezih Türk güruhu görmezden geldi. Ayin boyunca flaşlı kamera kaydı yapan mallar vardı, sürekli flaş patlatıldı, ayinin sonlarında alkışlar başladı ve hemen ardından ayinin sonu beklenmeden herkes erkenden çıkmaya başladı.
Ayinden çıkarken gönüllü gençlerden bir tanesiyle sohbet imkanı buldum ve kendisi de yıllardır aynı uyarıları yaptıklarını ancak hep aynı şekilde uyarıların kulak ardı edildiğinden yakındı.
Kendimi Mevlana yerine koymuyorum ancak acaba Mevlana bu güruhu görse onlara da gel der miydi? Ever onun dergahı umutsuzluk dergahı değil ama insan yine de acaba demeden geçemiyor. Mevlana'yı izlemeye gidip Türk güruhundan bir kere daha nefret ederek sinir olmuş bir biçimde çıktım salondan. 

739. Şeb-i Arus benim açımdan bu şekilde sona erdi. kesinlikle tekrar gitmeyi planlıyorum, ira yukarıda anlattıklarıma rağmen hayranlık uyandırıcı bir ahenk duygusu da uyandırdı bende.

1 yorum:

aubout vita dedi ki...


Is için kisisel kredi ihtiyaciniz var mi? Eger ilgileniyorsaniz bu e-posta temas: kredi transferi için xavigeradloanfirm@yahoo.com. Biz% 3 oraninda kredi verir.