17 Eylül 2012 Pazartesi

Türkiye, Suriye Sorununda Açmazda

Türkiye hep yaşadığı çıkmazlardan biri ile daha karşı karşıya Suriye ve sığınmacılar meselesinde.  İşin en feci tarafı Türkiye'ye gelenler. İçlerinde bir çoğu masum ve mağdur ve fakat içlerinde çok sayıda fanatik islamcı terörist olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Bu durumda Türkiye'den beklenen teröristleri ayıklamasıdır ancak bu da yapılmıyor zira bu teröristlere güveniliyor Esad'ı devirmesi için. Kaldı ki bu ayıklama bu teröristlerin Türkiye'yi hedef almasına da yol açabilir. Bu durumda Türkiye güneyinde şeriatçı bir rejim kurulmasına yardım ederek sonu çok da belli olmayan bir yola çıkmış durumda.
Diğer seçenek de güneyde böyle bir rejimin kurulmasını önlemek. Bu seçenekte de Türkiye'nin Rusya-Çin-İran gibi aşırı otoriter rejimlerle bir arada bulunmasını gerekiyor ve bu da Türkiye'nin zaten kırılgan demokrasisini tehdit ediyor. Zira Türkiye ne yazıkki içten gelen bir demokratik damara sahip değil. Göreceli demokratikleşmesi hep batılı devletlerin baskısı ile oldu. Batılı ülkelerden uzak, Türkiye'yi demokratikleşmesi yolunda zorlamayacak ülkelerle birlikte olmak Türkiye'yi cehenneme çevirecektir. Güce tapan milletim güç delisi yapılır o zaman.
Mevcut her iki seçenek de Türkiye için olumlu sonuçlar doğurmuyor. Esad'ı şeriat ajandası bulunmayanların devirmesini sağlamaya imkan olmadığına göre Türkiye Suriye içinde Esad'ın olmadığı fakat laik kesimlere dayalı bir koalisyon oluşturmak zorunda. 

Hiç yorum yok: