12 Temmuz 2012 Perşembe

Rusya, Moskova, St.Petersburg

Rusya. Kuzeydeki büyük ülke.
Rusya dendiğinde Türk insanının aklına kızları, komünizm ve son zamanlarda da Putin geliyor herhalde. Benim aklıma ayrıca Andrey Arşavin ve CSKA Moskova Basketbol takımı da geliyor. Neyse...
Geçtiğimiz hafta Rusyadaydım. Eşimle tatil için seçtiğimiz şehirler St. Petersburg ve Moskova idi. Şehirlere ilişkin kısa izlenimlerime geçmeden önce genel olarak Rusya ve Ruslar hakkındaki görüşlerimi yazayım:
1) Komünizm sonrası kuşak ve önceki kuşaklar arasında çok ciddi bir uçurum var. Komünizm sonrası kuşak dünya ile iletişim kuran, yabancı dil öğrenmeye çalışan, nispeten üst kuşaklarına göre daha kibar ve şehirli olan, yani herhangi bir dünyalının anlaşabileceği bir insan modeline sahip. Komünizmi yaşamış kuşak ise mutsuz, bıkkın, kaba, kendisinden başka hiçbirşeyi düşünmediği her halinden belli olan, robot tarzı bir insan modeline sahip. Açıkçası Rusya'ya gitmeden önce eski kuşağın daha bilgili ve görgülü yeni kuşağın ise apaçi olacağını düşünüyordum. Ha evet apaçilik tabiki yoğun ama eski kuşağın insan kalitesi ile karşılaştırınca masum bir özellik olarak kalıyor. SSCB yarattığı bu insan modeli ile yıkılmaya mahkummuş, bunu net olarak gördüm.

2) Güvenli bir ülke değil. yankesiciler özellikle metro istasyonlarında cirit atıyor ve polislerle anlaşma halindeler. Bunu hemen anlıyorsunuz. Özellikle turistler yanlarında değerli telefon, cüzdan, pasaport vs. taşımasınlar ve metroya binişlerde çok dikkatli olsunlar.

3) Rusya kesinlikle turistik bir ülke değil. Hermitage'da bile lütfedip yazmışlar İngilizce açıklamaları, başka dilde bir açıklama tabiki yok. Rusya Siyasi Tarih müzesinde ise Rusça haricinde açıklamaları ancak bir poşet dosyada sunulan A4 kağıtlarından takip edebiliyorsunuz. O da kısmen. Ruslar da Rusça dışında bir dil bilmiyor zaten. O alfabe ile öğrenmeleri de zor. Ne metroda, ne uluslararası yollarda ne de şehirlerde hiçbir İngilizce yönlendirme yok. Tamamı Rusça ve kril alfabesi ile. Havaalanlarında bile çok az bu İngilizce yönlendirmeler. Neredeyse yok.

4) Ruslar sert ve kaba insanlar ve kendileri gibi olan liderleri seviyorlar. Çalışma masalarında Stalin ve Putin'in resmi yanyana duran insanlar var. Stalin hala bir kısım Rus için önemli bir lider. Putin ise çok popüler.

5) Koskoca otel zincirlerinin çalışanları bile doğru dürüst İngilizce bilmiyor. Hizmet sektörü inanılmaz geri kalmış durumda. Bir lokantada siparişinizin alınması 20 dakikayı bulmamalı.

6) Zengin ile fakir arasındaki fark muhtemelen Türkiye'dekinden bile açık.

Ayrıca belirteyim kızları da abartıldığının yarısı kadar yok.

Şehirleri gelirsek:
St. Petersburg tarihinin çok eskiye dayanmadığını her adımda belli ediyor. Binaları iyi bakılmış ve sağlıklı durumda ve çoğu da en az 100 yıllık ama her biri birbirine benziyor. Bütün sokaklar çok geniş ve ferah bu da insanı bir noktadan sonra boğuyor. Bir şehir bu kadar mı düzenli ve ruhsuz olur!? Ayrıca metrosu da çok kullanışlı değil.

Moskova ise sanılanın aksine St. Petersburg'dan çok daha güzel bir şehir. Özellikle metrosu eski ve gürültülü olmasına rağmen hem şehrin her yerine gidiyor, hem 1 dakikadan fazla bekletmiyor hem de istasyonların çoğu saray güzelliğinde, ha ama içindeki insanlar mutsuz. Moskovanın da bütün caddeleri, sokakları çok geniş ve insan sıkmaya başlıyor, bu noktada Arbat Sokağı imdada yetişiyor. Arbat Moskova'nın en güzel yerlerinden biri, özellikle de biraz araçsız ve nispeten dar bir sokak arıyorsanız ki bu da Rusya ölçülerine göre bir darlık.
Moskova St. Petersburg'a göre dünyaya daha açık, ingilizce bilen insanlar bulunabiliyor. Bir başka artısı da Stalin Mimarisini net olarak görüyorsunuz. Şehre dağılmış anıtsal yapılar var ve hepsi de göz alıcı güzellikte. Özellikle Moskova Üniversitesi şahane.

Stalin için özel bir paragraf açmak gerekiyor aslında. Stalin öldükten sonra onunla alakalı hemen hemen hiçbir anıt, heykel nırakılmamış, Lenin için ise tam tersi. Hala birçok yerde heykeli ve resimleri mevcut. Fakat Stalin o kadar da nefret edilen bir figür değil gibi bugünün Rusyasında.

Sözün özü Rusya paranıza ve zamanınıza çok da değecek bir ülke değil. Ha ama görmüş olma duygusunu tatmin etmek istiyorsanız o sizi bileceğiniz iş.

Çok okuyorlar ama eşeklikleri baki kalıyor.Hiç yorum yok: