26 Ocak 2010 Salı

TSK Reformu

Dünya tarihi Avrupa merkezli bir bakış açısı ile çağlara ayrılır. Avrupa'da yaşanan ve kendisinden sonrasını etkileyen olaylar çağları değiştirir. İşte Avrupa kendi orta çağını bitirmeye reform hareketleri ile başladı.
Reform kutsiyet pelerinine sarılmış kilisenin otoritesine bir baş kaldırı idi. Kilise iktidarları tanımıyor, insanları engizisyon mahkemelerinde yargılıyor, kralları aforoz ediyor, istediklerini iktidara getiriyor, hiçbir şekilde hesap vermiyor ve bütün bunları din adına yaptığı gerekçesiyle meşrulaştırıyordu. Avrupa orta çağ'dan çıkarken kilisenin bu gücünü de kırdı.
Bugün Türkiye'de orta çağ Avrupa'sında kilisenin sahip olduğu kutsiyete benzer kutsiyete sahip bir kurum olan TSK iktidarları deviriyor, yönetimi alıyor, siyaseti yönlendiriyor, insanları yargılıyor ve bütün bu yaptıkları için hiçbir şekilde hesap vermiyor ülkeyi korumak gerekçesinin, peygamber ocağı olarak görülmenin verdiği meşruiyetle.
Bu durum değişmek zorunda maksat muasır medeniyet seviyesine ulaşmak ise. Yavaş yavaş bu kıpırdanmalar başladı. Türkiye kendi reformunu yaşıyor, batılılaşıyor.

Hiç yorum yok: