16 Temmuz 2009 Perşembe

Her Bebek İnsan Doğar

BirGün gazetesinin 6. yaş baskısıymış bu. Tabi o tarihlerde kışlada "Her Türk Asker Doğar" şiarını haykırmak zorunda bırakıldığım için bu şiara taban tabana zıt şaheseri görememişim. Demin rastladım nette. Resim "Barbar Türk, Ermeni Dölü, Rum Tohumu, Pis Kürt... Bebekler hakkında.".
BirGün'den hiç hazzetmesem de haklarını veriyorum. Ne kadar gazetecilik ödülü varsa hakettiler 1 sayfada. Hürriyet'in İnsan Hakları treni geldi birden aklıma. Aşağıda da BirGün'ün resimle alakadar başsayfa yazısının bir kısmı var.

(...) Milenyum bebekleri büyüyor. Yakında hepsi silah tutacak yaşa gelecek. Onlar masum birer bebek olduklarını unuttukça ülkemiz ve bölgemiz 21. yüzyılı kabus gibi yaşayacak.

Çünkü bu bölgede petrol ve su var. Çünkü bu bölgede bir zamanlar bebek oldukları unutturulan ve saatli bir bomba gibi yetiştirilen milyonlar var. Çünkü bu bölgede "unutuş"tan rant ve koltuk kazananlar da var.

Bizim görevimiz ne?

Mümkün olduğu kadar çok bebeğe "bir başka seçeneğin" olduğunu söylemek. Kardeşliğin ve yoldaşlığın methiyesini yapmak. Barış ve sevgi için çalışmak...

Hiç yorum yok: