25 Temmuz 2009 Cumartesi

Amatör Liglerde 30 Yaş Yasağı

TFF'nin aldığı bir kararla artık 3. lig ve amatör liglerde 30 yaş üstü futbolcular oynayamayacak. Kararın detaylarını bilmiyorum fakat bu durum hem futbolumuz açısından hem de bu insanların meslekleri açısından çok zararları olacak bence.
30 yaşında isen ve 2. ligde oynayacak kadar yeteneğin, kuvvetin, çevren yoksa artık futbol oynama diyor TFF. Git ne yaparsan yap!
Bir yandan da 30 yaş altı bir lig kurulduğunda bu ligden seri üretim gini genç yeteneklerin çıkmasını umuyor olmalı. Sanmıyorum ki bu kısıtlama altında kulüpler 30 yaş üstü oyuncu yerine 18 yaşındaki oyuncuyu koysunlar. Yine 25-30 yaş arası oyuncular oynatacaklardır.
Bir şekilde işleyen bir sisteme dışarıdan gelen bu derece güçlü müdahaleler tarih boyunca sorunları daha da büyütmüştür. Benim önerim paf ligin kaldırılmasıdır. Bu sayede üst liglerde mücadele edebileceği düşünülen genç oyuncular alt liglere kiralanacak, paf liginden daha üstün bir fizik gücü gerektiren liglerde gerektiği gibi gelişeceklerdir. Bu arada bir nevi doğal seçilimle yetenekleri, fiziği elvermeyen yaşlı oyuncular da yavaş yavaş ve kendiliklerinden bu liglerden ayrılacaklardır.

Hiç yorum yok: