26 Haziran 2009 Cuma

Ergenekon Davası, Kenan Evren'in Yargılanması ve Deniz Baykal


Kenan Evren yargılanması halinde intihar edecekmiş. Birçok kişini aksine ben intihar edeceğine inanıyorum. Zira Kenan Evren'in yargılanması onu ülke tarihine layık olduğu şekilde hain olarak geçirecektir. İşte Darbeci Paşa bunu istemez, intihar ederek kahraman olmaya çalışabilir. Arkasından "İyi adamdı, gururuna yediremedi intihar etti." denmesini isteyecektir.
Yine Kenan Evren bu demeci verirken bir yandan da gururlu bir insan portresi çizerek ne yaptıysa millet için yaptığını yargılanmanın gururunu kıracağını demeye getiriyor. Ciddi bir çırpınış hali içinde kendisi.

Bu arada tabi Deniz Baykal'ın yargılanma konusunda ne kadar ciddi olduğunu da bilemiyoruz fakat şartlar bu çıkışın hem zaman hem de yapıldığı mekan olarak Ergenekon Davası ile ilgili olduğunu gösteriyor. Bu çıkıştan maksat Akp'nin Ergenekon Davası konusundaki temel argümanı olan darbecileri yakalamak, darbeleri engellemek amacını, Kenan Evren'i öne sürerek etkisizleştirmek istiyor. Kenan Evren'in yargılanma yolunu açacak düzenlemeleri yapmayan Akp'nin samimiyetsizliği ortaya çıkacak, Ergenekon Davasındaki temel argümanı bu şekilde çürümüş olacak. Deniz Baykal'ın düşüncesinin bu yönde olması büyük ihtimaldir. Baykal buradan kendi pozisyonunu da sıfatlarına "Darbe Krşıtı" sıfatını ekleyip gçlenerek çıkıyor. Bundan sonra onun için Ergenekon Davası'na köstek olan darbe yanlısı siyasetçi yargısıyla yaklaşma daha zor olacak.

Hiç yorum yok: