29 Mayıs 2009 Cuma

Work & Travel

Yazın gelmesiyle gençler arasında work and travel tekrardan gündeme geldiğine göre tecrübelerimi paylaşayım:

Dünyanın en büyük yalanıdır ama yine de fırsat varsa bir kereye mahsus olmak üzere yapılmalıdır. Hem yurtdışı tecrübesi hem dilin biraz da olsa gelişmesi hem özgüvenin artması hem de gezmek görmek eğlenmek açısından iyidir; fakat bilin köpek gibi çalışıcaksınız. Çalışma süreniz sonunda 3-5 şehir gezip 2-3 parça da elektronik eşya alıp Türkiye'ye dönerseniz, bu arada da zaten iyi zaman geçirmişseniz kardasınız demektir. Yaptıktan sonra iyiki yapmışım ama bir daha asla diyenler çoğunluktadır.
En mantıklı hareket çok uluslararası amele alan bir iş yerine gitmektir ki bunlar da genel olarak eğlence parklarıdır. Dolayısı ile çeşitli ülkelerden gençlerle kaynaşma, birleşme, eğlenme fırsatı yakalanıyor. Çok da güzel oluyor o zaman.
Mümkün olduğu kadar erken gitmek kazanılacak parayı çoğaltır çünkü henüz yeteri kadar amelesi olmayan şirketler bol bol mesai verecek ve bu da çok tatlı bir kazanç olacak ve ilerleyen zamanlarda bol bol para harcama ve gezme hakkını kazandıracaktır.
Ucuz marketten alışveriş yapılır, mesai saatinde de çalışmaya kalınabilirse kenara küçük bir servet kalır. Bol bol harcanabilir.
Araba kiralamak, yiyecek, ulaşım, benzin, turistik turlar oldukça ucuzdur, pahalı sayılabilecek tek şey ev kirasıdır ki bu da kabul edilebilir bir düzeyde kazanılan paraya oranla.
Eğer bir polis ya da başka bir görevli sizi bir kabahatten dolayı durdurursa ya konuyu iyi bir dille anlatın, yabancı olduğunuz için adapte olmaya çalıştığınızı anlatın anlayışla karşılayacaktır ya da ters birine benziyosa sakın ingilizce konuşmayın, ingilizce bilmiyor numarasına yatın bu da işe yarar.
Eğer gittiğiniz yer California ise Türkçe konuşmaktan kaçınmanıza da gerek yok, elbet sizi anlayan biri çıkacaktır, zira 25 milyonluk eyalette nerden baksan 5 kişiden biri ermeni ve çoğu Türkçe konuşabiliyor.
Amerikan halkına gelince, asla beklenildiği gibi değildir, beklendiğinden daha da salaktır ama bunun yanında çok da yardımseverdir. Her zaman yardım edecek biri vardır.

Aslında olayın başlangıcında adı work and work olmalıdır. Zira olay çalış babam çalıştır. İlk aydan sonra cepte para birikmeye başlar, ortama alışılınır, işyerinde başka work and travel işçisi varsa civar gezmeler başlar, eğer eğlence parkı gibi yüzlerce work and travel çalıştıran bir yerdeyseniz büyük geniş gece ev partileri başlar olay artık work and enjoy olmuştur. Günde ortalama 10 saat çalışıp 4 saat uyuyup 10 saat eğlenirseniz yaşayacağınız performans düşüklüğü çalışma saatinizi düşürebilir, bu da cebe yansır bu yüzden zamanın iyi ayarlanması gerekir.
Bilinmeliki Avrupalı vasat insan 10 Amerikalının zeka gücündedir o yüzden işleri yürütmek beklendiğinden kolay olacaktır. 2 aydan sonra zaten önceden yavaştan başlamış olan yakın şehirleri gezme faaliyeti daha uzak şehirleri kapsama alanına alır. iş sonunda work and travel halini alır.
Yine de her durumda insan Türkiye'yi özler. En mutlu olduğun anda bile yukardan geçen uçağı görüp içi burkulur. Vatanındaki en çok sövdüğü şeyleri bile özletir insana.
Çalışılan 3 ay boyunca insan farklı uluslardan insanlarla tanışır, arkadaş olur, her işi kendisi hallettiği için kendine daha bir güvenir, Amerikan Kültürünün ne olduğunun farkına varır, kendi kültürünün değerini anlar.

Hiç yorum yok: