7 Kasım 2008 Cuma

Venüs Projesi

Zeitgeist'ı izleyenlerin çoğu abondone olmuştu, tabula rasaya dönüşmüştü, Zeitgeist Addendum bu tabula rasa kafalara istediği bilgiyi sokmak amacıyla çekilmiş. Yaptıkları tespitler nokta atışla yapılan etkileyici tespitler. Gerek dinlerin kökeni olsun, 9/11'in sebebi olsun, ABD Merkez Bankasının para politikaları olsun tespitler tutarlı ve etkileyici. İlk filmi izledikten sonra birçok insan dünyaya bakışının değiştiğini, uyandığını söylüyor, hemen belirteyim çoğu bir kitap okudum hayatım değişti abi insanıdır bunların fakat bu etkiyi daha mürekkep yalamış, eleşritel, süpheci düşünme yetisine sahip insanlarda da gördüm. İkinci film Addendum ilk filmde oluşturulan arkaplan üzerinden ilerleyip mesajını veriyor: Başka bir dünya mümkün, Venüs Projesi bunu sağlayabilir. Tabi bu filmde de ilk filmde olduğu gibi süper çarpıcı örnekler var. Film para bazlı ekonominin döneminin kapandığını zira artık kaynakların kıt ihtiyaçların sınırsız olmadığını; fakat bu tip ekonomiden çıkarı olanların hala bu ekonominin ayakta durmasını sağladıklarını, eğer sahip olduğumuz teknolojiyi gerektiği gibi kullanırsak kaynakların aslında sınırsız olduğunu fark edeceğimizi, sınırsız kaynaklı ekonomide de paraya ihtiyaç olmayacağını, zira paranın kıt kaynakları elde etmek için bir araç olduğunu, paranın borçla yaratıldığını, bu borcun ABD Merkez Bankasından alındığını ve bu yolla ekonominin işlemesinin sağlandığını, bu sistemde tek karlı kuruluşun ABD Merkez Bankası olduğunu çünkü ekonomiye giren her parayı onların ekonomik sisteme borç olarak soktuklarını, parayı ise hiçbir şeye dayanmadan yarattıklarını, fakat bu borcun faizini aslında bu var olmayan para ile değil, gerçek para ile tahsil ettiklerini, ABD Merkez Bankasını birkaç güçlü ailenin yönettiğini vs. iddia ediyor. Ve izlerken sizi buna ikna ediyor.
Venüs Projesi burada devreye giriyor. Kaynakların kıtlığına dayanan para bazlı ekonomi yerine kaynakların sınırsızlığına dayalı bir ekonomi ile çok daha iyi yaşayacağımızı iddia ediyor. Çok hoş.
Hırsızlığın, savaşın, silahların, yolsuzluğun, açgözlülüğün, açlığın ortadan kalkacağını iddia ediyor.
Temiz bir çevre, herkese eğitim ve sağlık hizmeti, herkese ev, güvenli bir yaşam vaadediyor. Sınırların kalkacağı, tek bir dünya hükümetinin olacağı, kaynakların sınırsız olacağı bir dünya inşaa etme iddiasında.Eğer kapitalist sistem devam ederse üretimin robotların eline geçeceğini fakat asla üretimin tam kapasite ile yapılmayacağını ürünlerin yine para ile satılacağını fakat parası olan kimse kalmadığı için yağmaların, ayaklanmaların başlayacağını ve bunu askeri bir diktatörlüğün izleyeceğini iddia ediyor Venüs Projesinin fikir babası Jacque Fresco. 
Ürettikleri gelecek projecksyonunda şehirler iç içe geçmiş çemberlerden oluşuyor. En dışta tarım alanları ve onun etrafında bir su kanalı, içe doğru gittikçe dinlenme alanları, parklardan oluşan çember, ardından küçük göletlerle çevrili evlerin bulunduğu çember, ardından şehrin sosyalleşme alanları, en içte ise büyük bir kubbe ile onu çevreleyen 8 küçük kubbe var. Küçük kubbeler kütüphane, konservatuar, tiyatro, araştırma merkezi, konferans salonu... görevleri
 görecekler, merkezdeki büyük kubbe ise alışveriş merkezi, okul, hastane gibi yerlere ev sahipliği yapacak.
Evlerin ihtiyaçları otomatik olarak merkeze bildirilecek ve ihtiyaçlar evlere tabiki ücretsiz olarak dağıtılacak. Fakat iddia ediyorlar ki bu sistem hayatlarımızı göslemeyecek veya dikte etmeye kalkmayacak.
Devrimle değil evremile gelmeyi istiyorlar. Dünyanın çeşitli yerlerinde koloniler kurmayı ve zamanla en iyi yaşam biçimi olarak benimsenmeyi umuyorlar.
Şehirlerin, bünaların farklı dizaynalarının bu şekilde depreme çok daha dayanıklı olduğunu iddai ediyorlar, Jacque Fresco'nun aklına bu tip binalar yapmak bir dişliye bakarken gelmiş. 
Kısaca: Üretimi robotlaştırıp insanların bütün ihtiyaçlarını bedava sağlama imkanının bulunduğunu, fosil yakıtlardan kurtulup tüm dünyada ulaşılabilen yenilenebilir yakıtlarla bedava enerji üretmenin mümkün olduğunu, teknoloji sayesinde kaynaklarımızın artık tüm ihtiyaçları karşılar noktada olduğunu iddia edip; yeni bir medeniyetten bahsediyorlar.
Çok fena faşizm kokuyor. Şu soruların cevabını vermeli önce bu arkadaşlar:
1) İnsan çalışmasına ihtiyaç kalmadığında insanların boş zamanlarında göt büyütmekten başka bir halt etmeyeceğini nasıl garanti edilecek? 
2) Bütün bu merkezileşmiş üretimi kim kontrol edecek? Yapay zeka mı, seçilmiş hükümet mi? Eğer yapay zeka ise bu kadar gelişmiş bir yapay zeka muhtemelen göt büyütmekten başka bir iş yapmayan insanlığa ne kadar süre hizmet edecek, varlığının bilincine vararsa ne halt edeceğiz? Eğer hükümet tarzı bir yapı yönetirse bu süreci etkin işleyeceği, keyfiliğin oluşmayacağı nasıl garanti edilecek?
3) Özellikle hizmet sektöründeki bazı mesleklerin icrası sonsuza kadar insanlar tarafından yerine getirilecek. Örneğin hukuk işleri. Muhtemelen o kadar bolluk içinde eğitim almak için, çalışmak için hiçbir motivasyonu kalmayacak olan insanoğlu arasından nasıl hukukçular, öğretmenler, psikologlar yetiştirilecek/bulunacak. Bu sorunun cevabı zaten bunlara gerek olmayacağı ise bu bahsi burada kapatırım kuzum.
4) Bu bolluk içinde göt büyüten insanın bunalıma girip bambaşka sorunlara yol açmayacağınıi toplumsal bir bunalım geçirmeyeceğimizi kim garanti ediyor?
5) Şehirler neden ille de o şekilde olacak? İddia edildiği gibi süper bir eğitim alan, kendisini geliştirmek için bol zamanı olan insanların yaratıcı gücüne inanmıyorlar mı bu projeyi yaratanlar.

Kapitalizme alternatif üretmek, kapitalizmin ipliğini pazara çıkarmak için güzel bir alternatif, fakat en güzel yanı da asla uygulanamayacak olması. 
Projenin Tanıtım Filmleri: Bölüm 1 Bölüm 2

38 yorum:

Adaçayı dedi ki...

Yeryüzünde yaşayan sen ve senin gibilerin götlerini kaldırmaya mecali olsaydı, dünya zaten bu halde olmazdı.

Ayrıca genel olarak önce şunu hatırlatmalıyım ki;
"İlim ilim bilmektir
ilim kendin bilmektir
sen kendini bilmez isen
bu nice okumaktır"
Kendisini zerre kadar tanımamakla birlikte Jaque Fresco'nun, tüm insanlığın hayrı için çalışıyor, gerçekleşme olasılığını bir kenara bırakacak olursak, meseleleri doğru bir biçimde ortaya koyuyor ve çözüm üretmek için çaba sarfediyor olduğu gerçeğinden hareketle; götünün üstünde oturarak J.Fresco'yu böyle berbat bir üslupla değerlendirmek(!) ancak sizin gibilere yaraşır zaten.

Senin gibi tuvalete gazete/dergi/ipod vs ile girip, 1,5 saat götünün üstünde oturduktan sonra basur olup, basuru da çenesine vuran adamlardan kendileri de dahil hiç kimseye hayır geldiği görülmemiştir.

Wise-MaD dedi ki...

Paranın kölesi olmuş ve parasız bir dünya düşünemeyecek kadar beyni işlemez olmuş bir insan yorumu!
Bu projeden ne kadar haberin varda eleştirebiliyorsun?
Sen M.Ö. ki insanlar gibisin. Tabi o zamanın mağara adamına da telefon çıkacak bilgisayar çıkacak dense seninkinden farklı bir tepki vermezdi...!!!

Adaçayı arkadaşım senin yorumlarınada aynen katılıyorum ;)

çift haseki paşa dedi ki...

Biz zaten göt büyüten toplumuz :) Zihnimizi geliştirmek gibi bir kaygımız yok :) Çevreyi, dünyayı ve yapılanları anlama çabamız yok :) Haliyle sen mi kurtaracaksın dünyayı Fresco :D

Adsız dedi ki...

Merhaba,
o kadar uzun zamandır öğrenmek, yararlı olmak gibi şeyleri zorunluluk duygusu ile işliyoruz ki, sanki bu zorunluluk ortadan kalktığında insan hiç bir şey yapmayacakmış gibi düşünmek çok doğal. Fakat söyler misin kaç gün hiç bir şey yapmadan durabilirsin? Sıkıldığında ne yapmak istersin?...
uzun lafın kısası : venüs ütopyasında insanın mecburi işlerden kurtulması tembellik ve işlevsizlik değil aksine sanatsal ve bilimsel manada çok büyük bir gelişme sağlayacaktır. Bence,...
Fakat evet, bu ütopik cennetin nasıl ve kim tarafından idare edileceği ile ilgili kuşkuların benim de aklımı kurcalıyor.
Yine de, venüs olsun olmasın, video izlenmeli ve benimsenmeli derim.

Adsız dedi ki...

Bu projenin asla tam olarak gerçekleşmesi günümüzde beklenemez çünkü şuanki sistemi bir anda kaldırmak insanoğlunu çeşitli yönlerden çeşitli bunalımlara ve sapkınlıklara götürücektir ancak projeyi tam olarakta yok saymak ancak geleceği göremeyen ve tam olarak dünyaya at gözlüğü ile bakanların işidir.Bu projenin bazı bölümleri insanoğlu kendi sonunu hazırlamadan önce hayata geçirileblir.Örneğin günümüzde kullandığımız kaynakların yerine projenin önerdiği sınırsız ve temiz enerji kaynakları ve ulaşım konusundaki icatları insanoğlu için şuan yapılamayacak şeyler deil. Son söz olarak insanların fikirlerini hele hele insanoğlunun geleceğini iyi yönde etkileyecek fikirleri ütopya olarak değerlendirmeden ve dünyayı tam olarak yaşanmaz biyer haline getirmeden önce bu dünyada yaşayan bir birey olarak herkesin biraz daha realist olması gerekir diye düşünüyorum...

Adsız dedi ki...

adam yıllarca uğraşmış bişeyler yapmış insanoğlunun geleceği ve gelişmesi için okumuş adam olmuş dede olmuş götünün kılları kadayıf olmuş.. dinleyin gençler adamı.. ne derse yapmayın ama hakkınıda verin..

need1 dedi ki...

Korku... inançsızlık güvensizlik..varolan sistem gözlerininzn önünde değilmidirki ne derece berbat bir sona doğru bizi ittiğini görmüyorsunuz..evet bu gün teknoloji yapılan işlerin %90 ını yapmaya muktedirdir.. insanlar işssiz kalacak diyemi korkuyorsunuz..işte parasal düzen zihniyetiyle bakarsanız sonuç bu zaten fresco da bunu anlatıyor bu bir kooperatif işi değil..sadece yeni ev tasarımlarından değil..bir olgu bir oluşumdan bahsediliyor... mümkün değil!! diyenler sözüm size.. tren icad olduğunda saatte 36 km den hızlı gitmesi mümkün değildi ve bunu söyleyenler zamanın önemli insanlarıydı sıradan insanlarda değil... itiraz etmeden önce önyargısız bir şekilde zeitgeist belgeselini bir daha izleyin.. yapılan açıklamalar yalansa lütfen buyrun ben sizin açıklamanızı samimiyetle dinlemeye razıyım..daha ne kadar bekleyeceksiniz herşey ortada değilmi insanlığın gittiği yer ortada değilmi arkadaşlar bunu düşünsel bir akımdan başka ne düzeltebilirki.. biz bu yola aklımızı koyduk 1-3-5-10 derken fikir insanla büyür biz oturamayız belki ama olsun gelecek nesiller bize lanet etmeden önce bir şeyler düşünmeye ve insan olduğumuzun farkına varmaya başlamalıyız...lütfen yanılmayın bu gün yaşananlar insan doğası değil!! sistem bunu dikta etti çağlar boyu..bu insan davranışı sadece..doğamız venüs projesindedir.. sizleride bekliyorum facebook grubumuza THE VENUS PROJECT TURKEY saygılarımla

ay_tozu dedi ki...

Hayat siyah beyazdan ibaret değil!Renkler de vardır.Şu anki aklımızla belki de göremiyoruz.Herşeye rağmen emek verilmiş,araştırma yapılmış.İnanırız ya da inanamayız bu şekil yorum yazmak şahsen şu çağda yaşayan insanlığımıza yakışmıyor.Yaratıcı isterse ol dediğinde her şey olabilir.
Saygılarımla

Adsız dedi ki...

satılmış bir arkadaş ne güzell

ekonominin kölesinin yorumları

sen ve senin gibiler efendilerinizin masasındaki kırıntılarla o kadar meşgulsünüzki size verilen en güzel şeyi unutmuşsunuz

Adsız dedi ki...

MODERN YASAMDA PARANIN KÖLESİ OLMAYI SECMEK YA DA GERCEKLERİ GÖRMEZDEN GELMEK NE KADAR İNSANCA.HEM DE BU İSE CABA HARCAYANLARI HOR GÖREREK KABALASARAK. DÜNYADA SAVAŞIN, AÇLIĞIN,ZALİMLİĞİN OLMASI BİZLERİN BİR SEYLERE GÖZÜMÜ KAPADIĞIMIZIN AÇIKCA GÖSTERGESİ. NEYİ KİMDEN ESİRGİYOR,NEYİ KİMDEN ALMAYA ÇALIŞIYORUZ Kİ.ŞU AN DÜNYANIN İÇİNDE BULUNDUĞU EKONOMİK BUHRAN ARTIK UYDURULMUŞ HER ŞEYİN ÇÖKMEKTE OLDUĞUNU GÖSTERMİYOR MU? GÖRMEK İÇİN BAKMAK GEREK.M.LUTHER KİNG İN DEDİĞİ GİBİ "İNANIYORUM Kİ SİLAHSIZLANMIŞ GERÇEKLER VE ÖNŞARTSIZ SEVGİ, SON SÖZÜN SAHİBİ OLACAKTIR"

ertuğ dedi ki...

valla ne diyim belgeseli yeni izledim etkisindeyim şu anda ....
ama projenin harika bişi gibi görünüyo bütün dünyanın barış içinde yaşama ihtimali bu düzende yok ancak venüs projesininde ilerde bi patlama yapayacağı garantisi varmı ??? mesela belgeselde şu an insanların yaptıkları işlerin %90nı nı teknolojiyle karşılayabiliriz dedi geri kalan %10luk kısma çalışacak insan bulabilirmiyiz... cocukların kuracakları bi hayat geçindirecek bi aile motivasyonu olmadan yereli eğitimi verebilirmiyiz.... eğitimi veremezsez %10 luk kısımda kim hangi meziyetle çalışır ??

ama gerçekten adam çalışmış uğraşmış böyle bi proje yapmış helal olsun...
birazda dinlere fazla yüklenmiş gibi geldi eğer dinler olmasa dünya bundan da kötü olurdu gibi geliyo bana çünki insanların vicdan azabı çekmeside, cennet cehennem korkusuda olmayacaktı( en azından korkusu olanların) bana göre tabi..

Adsız dedi ki...

Cok güzel bir video ve proje bu düsünsenize bir sabah kalkip bütün aile para derdi olmadan kahvalti yaptiklarini.bütün ailenin piknige gittigini.arkasliklarin icince maddi anlamlarin olmadigini saatlerce kitap internet spor müzik vb yararli seyler yapmak ögrenmek gelismek savas malzemeleri yerine teknolojik aletler yapmak.hic bir cocugun oyuncaksiz yemeksiz ve yataga gitmedigini ve o cocugun annesinin saatlerce ona masal okudugunu. babanin saatlerce onunla oynadigini dogayi dinlek görmek hissetmek gibi.en önemliside kimseye köle olmadan yasamak bir düsünün acaba biz gercekten yasiyormuyuz yoksa öylemi zannediyoruz

Adsız dedi ki...

Yüzyıllardır din hurafeleriyle, ekonomi ile, terör korkusu ile pıstırılıp beyinlerimiz yıkanmış ki, dünyanın , insanlığın aslında nasıl güzelliklerle dolu olduğunu göremeyecek raddeye gelmişiz. Tüm bir ulus kıç büyütmeye zaten alışmışız, ailelerimizden, okullardan toplumdan medyadan aldığımız ufacık ezber bilgilerle kendi beyinlerimizin limitinin bu olduğuna , hayattan zevk almanın, düşünmenin günah olduğuna ve cehennem denen yerde yakılacağımızı düşündürülmüşüz. Yazık ki çok yazık, çoğumuzun gözleri ölene kadar açılmıyor, bazılarımızın ömrünün yarısı gidiyor yalanları , bu suni dünyayı çözmeye. Ama bazılarımız , ne yazık ki çoğumuz, ihtiyacımız olmayan miktarları kazanmaya, hurafelere inanmaya , düzende düzülmeye devam edecek. Düzenden kurtulmanın tek yolu birlik ve ne yazık ki bu birliktelik, çıkarcılık ve açgözlülük sayesinde asla oluşamayacak.

Kendi beyinlerimizin bilinçsiz kölesiyiz.

Ceyda Güvener

Adsız dedi ki...

hakim bir gücün bulunmayacağı ortamda yönetime, herhalde istekli, bilgili ve dürüst kişiler gelebilir ancak. Soysuzların hiç istemeyeceği, güç ve haksız kazancın olamayacağı bir düzene yönetici olacaklarını sanmıyorum. Böyle bir toplumda "vaad" çok aptalca olur ve aptal, çıkarcı, yobaz kişilerin hiç ciddiye alınmayacağı bir toplum olur.
Ben mimarım, ve böyle bir toplumda ücret düşünmeden bir sürü binalar ve evler, parklar, yollar yapabilirim. İşimi çok seviyorum. Herkesinde paradan önce yapmaktan zevk alacağı şeyler mutlaka vardır.
İşini seven makine, elektrik, elektronik, metallurji ve ziraat mühendisleri, kimyager ve bir kaç doktor ile birlikte böyle bir koloniyi rahatlıkla kurabiliriz.
Emek isteyen bir kaç yıldan sonra bu günkü yaşantıdan çok daha güzel bir yaşantı ortaya çıkacağına inanıyorum.

Mehmet dedi ki...

ya herşey iyi güzel yazınızı ne güzel ne güzewl okuyordum evet bunları söylemekten dilim damağım kurudu oh be diyordum ki sorduğunuz o 5 soru çok kötü olmuş. öncelikle bu sorulara fresco'nun gelmesine gerek yok kıt bilgiyle ben bile cevap verebilirim.
adamlar zaten hukuk politika gibi birşey kalmayacak diyor hukukçu mu?
öğretmen de kabul etmiyorlar herkes kendi öğrenecekmiş öğretmende yok.
bi göt büyütme bölümü kalıor ona bende birşey bulamadım henüz:)


ama şunu söylemem gerek çok güzel bir yazıydı sorularda iice batırdınız. filmin biri insanlara iğne cerip ikinci haydi gelin bize katılın diyr.
dinin bireyin bir yere ait olma hissini istismar ettiğini söyleyip haydi gelin sizi istismar edelim diyorlar :)

daha iyi yazılar bekliyorz en azından tam olarak izleyip eleştiriniz efendim

evrendeki en mutevazı insan dedi ki...

Hukuk ve Ceza ayrımını belirtmem lazım Mehmet.Ceza gerektiren hukuki olaylar esenlikli bir toplumda ortadan kalktı diyelim. Fakat her ne olursa olsun birbiri ile anlaşamayan iki insan olacaktır. En basitinden boşanma. Haklıyı bulup ona göre boşamak lazım değil mi? Bunun için de bir hukuk sistemi lazım.

Ha tabi şu da var(boşanma ile alakalı değil): Bugün'ün ailesi artı değerden sonra ortaya çıktı. Venüs projesi ile artı değerin de ötesine geçiliyor. Muhtemeldir ki her isteği yerine gelen insanın aile bağları da bugün olduğu gibi olmayacaktır.

selka dedi ki...

Atatürk'ümüzün "Cumhuriyet Köyü" projesini görün,çok şaşıracaksınız.1937 Yılında bunu çizmiş...!!

evrendeki en mutevazı insan dedi ki...

selak burada olay yalnuzca çizim ve planlar değil. ve evet o proje ben de poster halinde var, yalnız bizzat Atatürk tarafından yapılmış bir proje değil bildiğim kadarıyla. neyse. dediğim gibi bence aradaki 2 benzerlik var. her ikisinde de yerleşim plannının dairesiel olması ve her ikisinin de otoriter yönetimler ile mümkün olması.

A.İ. dedi ki...

öncelikle bazı şeylerin teoride aşılması lazımdır. bakınız sosyalizmin evrimine, nasıl da bozuk bir yapıda ilerledi yahut anarşizm bir yerden sonra amaçsızlaşmaya başladı. teorik gelişme sağlanıcaksa bu sosyalizm ve anarşizmin tek potada eritilerek ve bu ideolojilerin sivri yerleri törpülenerek oluşturulması gerekir. bu yaklaşımla post-anarşizm kavramıyla yola çıkan Saul Newman'ın Bakuninden Lacan'a Anti otoriteryanizm ve iktidarın alt üst oluşu adlı çalışmasına dikkat çekmek istiyorum.pratik açıdan bu tartışmanın oluşuma geçebilmesi için teorik olarak da yapılanmanın gereğini vurgulamak amacındayım. okuyunuz ve bahsettiğiniz kelimelerin aslında ne olduğunu bilip konuşunuz, zira yanlış ifadeler bu toplumu ayıran, bölen, kanatan şeylerdir.teşekkür ederim.

Adsız dedi ki...

elbet birgün gerçekleşecek... ama o günü bu ve bundan sonraki kuşak görürmüyüz bilmiyorum
elbet bir gün...

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
chaosmyth dedi ki...

bence bu blogun ismi "dünyadaki en mütevazi insan" yerine, "kendini dünyadaki en akıllı insan zanneden dar görüşlü çoğunluktan" biri olmalıydı. vah vah diyorum. vah ki ne vah...

chaosmyth dedi ki...

çok afedersiniz bir an sinirden gözüm döndü ne dediğimi bilemedim. az önceki mesajı gönderilmemiş farzedin lütfen.
blogun sahibi arkadaşa:
muhtemelen fazla bilimkurgu izliosunuz, sizi de kınamamak lazım, matriksin gerçek olacağı korkusuyla falan yazmış olabilirsiniz bu yazıyı. muhtemelen mimarlıkla ilgili de pek az bilginiz vardır. bu sebepten böyle tekrar eden merkezi planlı kent modellerini faşizm dönemi yapıları dışında bişeye benzetememişsinizdir. gene muhtemelen insan psikolojisi konusunda az bilgilisinizdir ki insanın boş kaldığında oturduğu yerde göt büyütmeyeceğini, tam tersi göt büyütmesinin sebebinin sıkıcı masa başı işlerinin verdiği atalet ve televizyona endeksli zihinsel olarak ket vurulmuş bir yaşam şekli olduğunu düşünememişsinizdir. son olarak bir de çok zengin olduğunuzla ilgili bir teorim var ki bu nedenle para sisteminin ortadan kalkmasını istemiyor olabilirsiniz. ama o durumda da korkulacak birşey yok, emin olun önümüzdeki elli yıl içerisinde gerçekleşecek olan bu projenin yetiştireceği nesiller insan yaşamına çok daha duyarlı olacaklardır ve sizi dışlamayacaklardır.
bunun dışında size özellikle psikoloji, din, mimarlık ve felsefe üzerine biraz daha fazla okumanızı tavsiye ederim. hatta ismini verebileceğim bir kitap da var: MS 2150 (Thea Alexander) Düşünmeye yönelik çabalarınızın devamını dilerim. iyi günler

evrendeki en mutevazı insan dedi ki...

Proje ile alakalı çok olumsuz bir bakışım yok. Hatta umarım bir gün gerçekleşir. Fakat şüphelerim var. Bunları dile getirmek istedim.
Zira birçok sistem(sadece iktidar sistemleri değil kastım, üretimden tutun, hukuka, muhasebeye, şirket yönetimine, basketbol hücum setinden, futbol dizilişlerine kadar)teoride mükemmel olmalarına rağmen uygulamada birçok problem yaşamışlar ve bunları çözecek dinamikleri yaratamamışlardır. Venüs Projesi de aynı minvalde gibi duruyor benim için. Biraz fazla statik. Her şey önceden planlı. Planlamaya karşı da değilim fakat bu fazla plan.
Hani burada yorum yazan arkadaşlara ben de bazı kitapları önerebilirim, örneğin "Tüfek, Mikrop ve Çelik".
Evrime her zaman ve her alanda inanmışımdır. Toplumlar da evrim geçiriyor. Önemli olan yararlı mutasyonları seçip en kısa yoldan o yönde değişebilmek. Venüs Projesinin o mutasyon olup olmadığı çok su götürür.
İnsan kendini gözlemlemeli öncelikle. Böyle bir sistemi en çok ne için istediğini düşünmeli. Daha rahat bir yaşam mı? Evet, bunun için de kimse suçlanamaz. Peki bu rahat yaşamda hayalim nedir? Daha da rahatlamak. Olay bundan ibaret. İnsan ihtiyaçları için çalışmak zorunda kalmazsa hiç çalışmaz. Eski Sovyet rejiminde verim düşüklüğünü sorunu herkesin malumu.

Venüs Projesi iyi bir yol gösterici olabilir, yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlayarak taze bir başlangıca ön verebilir. Fakat konu fazla değeri ürettiğimizden beri insanlık olarak yaşantımızda merkez yeri işgal eden piyasa ekonomisinin yerini almaya gelince. Orada biraz durmak gerektiğini düşünüyorum. Piyasa Ekonomisini ben de bir türlü sevemiyorum. Sömürüyü de beraberinde mütememmim cüz olararak getiriyor. Fakat diğer alternatifleri de denedi insanlık ve hiçbiri yaşayamadı.
Buraya menfi yorumlarını yazan arkadaşlar bir gün böyle bir yaşam alanı kurmaya kalkarlarsa umarım beni de misafir ederler. Gider bir güzel yayılırım ota çimene. Sonra elleşmeyin bana.

chaosmyth dedi ki...

herşey önceden planlı diil. şu an projenin tek bir ayağı üzerinde çalışılıyor, o da hazırlık aşamasında. yürürlüğe konmadan önce insanları eğitmek gerektiği proje yürütücüleri tarafından da düşünülüyor. dünya çapında yaygın bir proje haline gelmeden önce kaynak tabanlı ekonomi sisteminin uygulanabilirliği denenecek. bunun için de üçüncü bir film. yayınlandı. izlemeni tavsiye ederim. teknolojik olarak mümkün olan ama bilgi eksikliği nedeniyle kitlelere yayılamamış bu gibi çabaların en büyüğü ve en kapsamlısı zeitgeist. ayrıca farklı ülkelerde uygulamaya geçileceği zaman için şimdiden her ülkeden tasarımcılar biraraya geliyor. proje yöneticisi bu merkezi planlı yapının sadece avan tasarım olduğunu, dünya çapındaki projelerde birçok mimarın mevcut fikri kültürel kriterleri göz önünde bulundurarak adabte edebiliceklerini, önemli olanın ana fikir olduğunu söylüyor. herşeyden önce gereken filmin anlatmaya çalıştığı fikrin ve bu evrensel bilincin hızla yayılması. bunun da önümüzdeki on yıl içinde gerçekleşeceğini öngörebilirim. saygılar. önceki tepkim için kusura bakma

Adsız dedi ki...

Eleştirisel bakarsak konuya zaman ilerliyor, yaklaşımlar değişiyor, herşey biz istesekte istemesekte bizim istediğimiz veya istemediğimiz gibi olmuyor.

Okullarda bile öğretilenler en ideal olması gerekenler ama gerçekte bunlarda olmuyor.

O yüzden fazla kasmaya gerek yok, çünkü herşey olacağına varıyor, kısaca şunu demek isterim ki .......CARPE DIEM!

Adsız dedi ki...

İlk defa biri anlamış gerçeği.
Blogunuzdaki bu yazı çok güzel...İnsanlar proje olmadan bile şimdiden köleleşmiş. Bunlar nasıl yaşıyor anlamak zor. Yeni dinleri Venüzz sanırım.

by_master_333 dedi ki...

venüs projesinin olduğu bir dünyada yaşamak insanın neden zoruna gider anlam veremiyorum. artık her nedense, gerçekten şüpheli bir durum. acaba zoruna gidenler de mi onlardan???

umut dedi ki...

enistemin sizin gibi hic bir seyin degismeyecegine inanan geri yada kapali beyinlere sahip insanlara buldugu cozumu dile getirmek isterim
"alcan eline bi tane shotgun vuracan hepsini onlarda kurtulsun bizde" tabi bu enistemin dusuncesi...

agt dedi ki...

Tahminim odur ki bu venüs projeside, belgeselde olduğu gibi gene bu düzeni kontrol eden güçlerin göz yumduğu, ileride yahut zaten destekleniyor olan bir projedir. Bu projeyi tehlike olarak görmüyorlar ki bu kadar destek görebildi diye düşünüyorum.
Bu projenin dünyada, düzene karşı gerçekleştirilen çalışmaları bulandırıcı niteliğe sahip olduğu da gözden kaçmamalı. Daha önce bu tarzda bir projeyi kominizm de denediler ve Rablerini bilmek için yaşayan insanların karşılarında nitelikli bir güç olarak durmalarını engellemişlerdi.
Bu gün tahrip edilmiş müslümanlıkla değil gerçek İSLAM'ın anlatıldığı ilahi kitap ve sünnet mesnedine dayanılarak Rablerini bilmek için yaşayan insanların altında bütünlük teşkiil edebileceğimiz bir altyapı oluşuyor. Karşılarında ise bir bütünlük görmek istemiyorlar.
Kapitalist düzenin sonunun geldiğini biliyorlar, muhtemelen bu sonu da kendileri hazırladı ve şimdide planları gereği yeni geçilecek düzenin altyapısını hazırlıyorlar. Bu projeyle olacak demiyoruz. Lakin bu tarz insanların ilgisini çekecek, insanların isteyeceği bir yeni dünya devleti olacağı da bir gerçek. Bu şekilde bir toplumun elinden inançta alınırsa anlamsız bir yaşantı olur zaten. Kapitalizm bile daha tatminkar bir düzen diyebiliriz.

Adsız dedi ki...

bu proje venüs projesinin gerçekleşmesi için değil alternatiflerinin düşünülmesi için bir adımdır bence.

GarFy dedi ki...

Hahaaa.. Bir kez daha umutlara lavabo açıcı şart.. bu kadar anlamazlık ve anlaşmazlıkla bu iş yatar abicim:))

Adsız dedi ki...

malesef ki, getirilen yaratıcı çözüm önerilerine çamur atmak,aşağılamak, aptalca bulmak,kendince açıklarını tespit edip kendini dahi sanmak gibi şekillerde kendini ifade etmek oldukça moda.. peki o zaman ya senin çözüm önerin ne dendiğinde ise tek önerdikleri çözümsüzlük oluyor.. henüz hiç uygulanmamış bir sistem teorisinin ne gibi sorunlar doğurabileceği elbette bilinemez. ama kapitalizmin yarattığı sonuçları alenen görüyoruz ve derhal bir şeylerin değişmesi gün gibi gerektiği ortada. ama biz sadece hayıflanırız şikayet ederiz; yeni bir öneri getirmeyiz olduğumuz yerde sayarız.neden?çünkü yeni sistem bla bla sorunlara yol açabilir diye..bu nasıl bir at gözlüğü takmaktır bu korkaklık nedir.. köle gibi çalıştığın çalışmak zorunda kaldığın istediğin hayatı yaşama hakkının olmadığı bugunkü sistem, nasıl "göt yayma" korkusuyla peşinen reddettiğin bir teoriden daha olumlu görünebilir anlamak çok güç..

Ahmet BECERiK dedi ki...

Kısaca Özetleyeyim:
Uzun Zamandır Masonların Hayatlarını ve Ne B.K Yediklerini Araştırır Dururum, ZeitGeist'i de Gördüğümde Dikkatimi Çeken Yönlerini Aktarayım Size,
Zeitgeist'te Masonlar da Allah İnancını İnkar Ediyor Fakat Masonların Açık Açık Materyalistliği İstemesinin Yanında Zeitgeistçiler Üstü Kapalı Savunuyorlar,
Masonlar Evrim Teorisini Savunurlar ki Zeitgeist Videolarını İzleyipte Görmedim Anlamadım Diyen Salaktır Bunlarda Evrimci İnsanlar Besbelli... Videonun Bir Çok Bölümünde Masonik Simgelerin Tümüne Yakını Gözümüzün İçine İçine Sokuluyor... ve Yahudi Masonlarının Kurduğu Amerika O Kadar Elden Avuçtan Çıktı ve İdare Edilemez Duruma Geldi ki, Artık Baktılar Olacak Gibi Değil Gözden Çıkarıldı ve Bu Yüzden Böyle Video ve Kitaplarla Masonlar Tarafından Kötülenip Aşağılanıyorlar... Gözünüzü Açın Gözünüzü, Allah İnancı Tek Kurtuluş Yoludur...

Ahmet BECERiK dedi ki...

Birşey Daha Sorayım...
Karnınızı Doyurmak İçin Yiyecek ve İçeçeklerinizi,İletişim ve Konfor İçin Kullandığınız Elektronik Aletleri Ne Karşılığında Alacaksınız?

ALPER BAYRAKTAR dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
ALPER BAYRAKTAR dedi ki...

S.A

Öncelikle şunu belirtelim Jacque Fresco insan ahlakına olumlu bir proje sergilemiş. bunu küçüklüğünden buyana düşünmüş kurgulamış ve dünyaya yaymayı başarmıştır. geriye birtek bunun uygulandığını görmesi kalmıştırki buna ömrünün yetmeyeceği aşikar.eger gerçekten böyle bir dünya olacaksa bunu,bizi umutsuzca köleleştirdiğine inanan kişilerin kurumların ve politikaların çıkarlarına inat bu oluşumu destekliyorum.

yalnız şöyle bir sorun var.

YOK ETMEDEN YENİDEN YAPILANMADAN SÖZ EDİLEMEZ Kİİİİİ...

abd de avrupanın çoğu ülkesinde şehir planlarken mevcut plan esas alınarak yapılsada . sıfırdan şehir oluşturulan derslerde vardır . öyle güzel yetenekler vardırki üzüldüğün tek şey ise bunların uygulanamayacak olduğunu düşünmemizdir.

yani burda beynimizi kurcalayan yine sorular olacak.

1.venus projesi aslında abd nin FED in kendi gerçekliğinden ödün vererek insanları kendi düşünceleriyle ,kendi isteklerinemi yönlendiriyor.(manipulasyon)
2.venus projesi abd ,FED karşıtı kendini humanizm ütopyasına adamış kişiler ve bu olguya destek veren hümanist yada bu durumdan çıkar elde edebileceğini düşünen (bunu gizleyen /gizlemeyen)sponsorlarla birlikte dünyanın değişmesi için gereken 3. dünya savaşı,küresel iklim değişikliği,güneş fırtınası, vs doğal afetlerin oluşmasını bekleyen yada buna insanın yararına olabileceğini düşünerek bunu bizzat oluşturabilecek insanlardan oluşan bir düzendir.
3. venus projesi sadece futurist bir akım yaratılmak istenen bir projedir.arkasında ve önünde kimse yoktur.
4. venus projesi kar amacı yok denilerek bu durumdan faydalanmak istenen,toplantı seminer bagış vs durumlarla para kazanılan yeni dünyanın yeni para kazanma biçimidir.
5. venus projesi insanların tepkisini istek ve arzularını ölçmek belirlemek amacıyla yaratılmış deneysel bir çalışmadır.
6. illuminati kaynaklıdır
7. illuminati karşıtıdır.
8. farklı bir din hareketinin, var olan dinleri terkettirmeden önce resetlenme durumuna insanları sokmak amacıyla DOKUZ doğruyu gösterip ONUNCU olan yanlışıda bu zamana kadar dogruyu söyledi buda dogrudur diyebilen insan bilinç altına fikir aşılayabilen bir sistemdir.

skrotpræmie dedi ki...

ama gerçekten adam çalışmış uğraşmış böyle bi proje yapmış helal olsun