5 Kasım 2008 Çarşamba

Iverson Detroit'te: Bu Sefer Tamam

7 yıl önce Iverson'ın da dahil olduğu 4 takımlık bir takasta Matt Geiger ve Iverson Detroit'e gidecek, Philadelphia Eddie Jones'u Charlotte'dan, Glen Rice'ı Lakers'dani Jerome Williams'ı da Detroit'ten alacaktı, yani kısa bir araştırma sonucu bulabildiklerim bunlar. O takas Matt Geiger'a takılmıştı. Matt Geiger'ın sözleşmesinde takas olması durumda ücretine yüzde 15 zam yapılır şeklinde bir madde vardı. Detroit bu yüzdeyi ödemek istemedi, yaklaşık 1 milyon dolar civarında bir para tutuyordu, Matt Geiger da hakkından vazgeçmeyi reddetti. Takas yattı. Iverson böyle bir adam, sürekli direkten dönüyor. Hayatı da böyle olmuş, futbolcu olacakken basketbolcu olmuş, hapiste yatacakken son anda yırtmış... O sezon Detroit'e takas olmayarak takımını NBA Finaline taşıdı, Lakers'a o seneki tek play-off mağlubiyeini tattırdı. Hem de şimdi adını bile zorlukla hatırladığım basketbolcularla başardı bunu.Takas'tan takımlar bazında kim karlı çıktı belli olmaz şu anda fakat şehir bazında karlı açık ara Detroit. Krizin en sert vurduğu şehirlerden biri Detroit, bütün büyük amerikan araba üreticilerinin ana üssü orası. 3 büyükler 2 büyüklere düşecek, şirketlerden 2 tanesi birleşecek diyorlar. İşten çıkarmalar başlamış. Şehirde muhtemelen bir gerginlik söz konusu. İşte Iverson bu gerginliğe ilaç gibi gelebilecek bir adam. Etrafına heyecan saçmasıyla, lider ruhuyla, bulunduğu yere tırnaklarıyla kazıyarak gelirken çevresini de oralara taşımasıyla, hiçbir zaman vazgeçmemesiyle Detroit halkına umut olacak. Takasın sebebi de bu olabilir gibime geliyor. Hani bilmiyorum Amerikan düşünce tarzını bu konularda fakat akla yatkın geliyor bu fikir. Yoksa saat gibi işleyen takımı neden bozarlar anlamam. Iverson genç de değil ki yeniden yapılanmanın bir parçası olsun bu takas.

"Allen Iverson describes what he's most looking forward to now that he will be wearing a Pistons uniform." aynı heyecan Iverson'da da var, ya da klişenin kralı Iverson.

Takasın gölgede kalan ismi Billups. Iverson işte böyle bir karakter, bir All-Star oyuncusunu gölgede bırakıyor.

Denver'da beklenen başarılar gelmemişti, Denver takımı daha iyi yönetebilcek bir oyuncu alarak kendi adına karlı gibi görünüyor, ayrıca McDyess gibi bir dip oyuncusuna da sahip oldular, Detroit'te ise hem şehre hem takıma heyecan gelecek. Güzel takas oldu.
Antonio McDyess NBA'de ilk maçına çıktığı, all-star olduğu takıma döndü, ona da kariyerinin sonunda iyi bir kıyak oldu.
Hamilton acaba ne düşünüyordur bu takas hakkında, çok mutlu olduğunu sanmıorum. Zaten sözleşmesini hemen 3 yıl uzatmışlar, muhtemel bir mutsuzluk sonucu hazırlıklı olmak için.

NBA'in bende nefret hisleri uyandıran tek takımı Pistons'da NBA'in en sevdiğim adamlarından biri oynayacak. Where Amazing Happens.

Hiç yorum yok: