13 Kasım 2008 Perşembe

AİHM'den 2 Karar

Karar 1:
Bu ülkede 12 Eylül Drabecileri hakkında iddianame hazırlayan bir savcı olabilir mi? İşte öyle "milletin huzurunu bozan tipler" zaman zaman ortaya çıkıyor, devletimiz de onları bir güzel meslekten men ediyor. 
Adana Cumhuriyet Savcısı Sabit Karasu Kenan Evren ve arkadaşları hakkında iddianame düzenlemiş, sonrasında meslekten ihraç edilmiş. Suçu: "Görevi Kötüye Kullanmak"
Aslında olay hakimlerin ve savcıların görevlerinin ne olduğuyla direkt alakalı. Hukuk devletinde savcılar ve hakimler HUKUKu gözetirken, Yasa devletinde hakimler ve savcılar devleti korumakla yükümlü bekçidirler. Bu durum ne yazık ki hakimlerimiz ve savcılarımız tarafından da paylaşılıyor. Türk Hukuk Sistemi "Ülkem İçin Hukuk Dinlemem" diyebilen hakimelrle savcılarla dolu. Fakat işte hukuku her şeyin üzerinde tutmaya çalışan kendini bilmez bir savcı çıkıp devletin ali menfaatleri karşısında hukuku, adaleti savunabiliyor. Savcı bilmiyor ki bizim varlığımızın varlığına armağan edildiği, karşısında boynumuzun kıldan ince olduğu bir kutsal devlet var.
İşte AİHM adlı batıcı, bölücü, Türk düşmanı mahkeme devletimizi bu savcıyı meslekten ihraç ettiği için tazminat ödemeye mahkum etmiş.

Karar 2: AİHM'ye göre Memurların sendika kurmaları serbest olmalı ve bu hak hiçbir şekilde kısıtlanmamalı. Toplu Sözleşme Hakkı bu özgürlüğü kullanmada en önemli yollardan biridir diyerek daha önce çeşitli şekillerde verdiği kararların üzerine böyle net bir karar daha ekledi.
Daha önce de Boğaz Köprüleri Çalışanları ile ilgili bir karar vermişti. Buradan ilgli yazıya ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok: