1 Kasım 2008 Cumartesi

ADD'den Mustafa Hakkında Herşey

Atatürkçü Düşünce Derneği "Mustafa" adlı filmi "Kemalizm Dinine" aykırı bularak filmi yapan Can Dündar'ı Kemalistlikten aforoz etti. Açıklamada özetle Atatürkle alakallı bir yapıma Mustafa isminin konulamayacağını zira bu ismin daha önce kullanıldığını, Atatürk'ün kısa boylu göründüğü bir fotoğrafın yer almasının gereksizliğini, Atatürk'ün Kürt Sorunu hakkındaki bugünün genel devlet politikasından farklı düşündüğünü açıkladığı İzmit Toplantısının(İzmit Toplantısı ileride bir yazımızın konusu olsun) içeriğinin yayınlanmasının bölücü amaçlar güttüğünü, Atatürk'ün annesi ile sorunlar yaşamadığı ve Askeri Okul kaydının bu yüzden olmadığı, asla yalnız olmadığı anlatılıyor ve ekleneniyor: Bunları diyenler numaracı cumhuriyetçi, ulus devlet düşmanı, şeriatçı, işbirlikçi oldukları beyan ediliyor. 

Filmi henüz izlemedim, fakat mutlaka izleyeceğim, o zaman belki bir yazı daha yazarım fakat filmi izlemeden de bu duyurudaki zihniyeti deşifre edebilmek zor değil.

Atatürk'ün Mustafa olduğunun anlaşılması ADD için imaj sarsıcı, o hep Mavi Gözlü Kurt, Ulu Önder, Mucize... idi. İnsan değildi fakat.
Annesine tepki duyarak okula gidemezdi ya da tefeciye para kaptıramazdı, tabi ya koskoca Türkiye Cumhuriyetini kuran adam tefeciye para mı kaptırırmış, Kürtler hakkında da zaten ADDliler gibi faşizmin önde gidenlerindendi, ya da filmin adı nasıl Mustafa konulabilir, onun adı A-TA-TÜRK, Mustafa ismini sadece ADDliler gibiler kullanabilir, o da 1 kere, Atatürk hakkındaki bir filmin adını Mahmut koyabilirsin fakat Mustafa koyamazsın. Atatürk kısa boylu olamazdı, en az 8 metre yükseklikte olmalı, koskoca bir orduyu tek başına yenebilmeli, yoksa nasıl kursun koskoca Cumhuriyeti. 
ADD filmdeki medreselerin kapatılması olayını bile o kadar yüzeysel yorumlamışki aklım almadı. Evet ADDli, Atatürk medreseleri sırf gıcıklığına kapattı, sen bunu böyle anlıyorsan böyle kalsın. Yoksa Atatürk medreseleri eğitim sistemini sekülerleştirmek için yıkarken sonuç olarak kendisine tokat atan zihniyeti de yenmiş olmadı, sakin süzgeçten geçirme izlediklerini, öylece al. Metafor diye de bir kavram hiç olmadı zaten.

Şahsen dönemin çıkar peşindeki dalkavuklarıyla bugünün ADD zihniyetinin taşıyıcıları arasında fark olduğunu düşünmüyorum.

Hiç yorum yok: