19 Ocak 2006 Perşembe

Ulusal Atatürkçü Düşünce Toplulukları Çalistayı

11-13 Nisan 2005 tarihlerinde Malatya'da toplanan çalistay. Ulusal bir örgutlenme fikri tartisilmis ancak sonuç çıkmamıştır. Yine de iyi bir baslangıç olmustur. Aşağıdaki sonuç bildirgesidir. Rauf Denktaş, Metin Aydoğan, Osman Pamukoğlu, Suna Tanaltay, Erdogan Tanaltay, Tufan Türenç ve Pınar Türenç konuşmacı olarak katılmışlardır.
İnönü Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu öncülüğünde Türkiye'den ve KKTC'den 37 universiteden 271 ogrencinin katilimiyla Türkiye'de ilk kez Atatürkçü genclik bir araya gelerek, sonuçlari ve tespitleri oldukca önemli olan bir çalıştay gerceklestirmistir. Bu çalistayla Atatürkçü Düşünce Topluluklari/Kulüpleri olarak yeni görevlerimizi tartışmış ve aşagıdaki kararlari almis bulunuyoruz: 
1. Ülkemizin merkezinde bulundugu bölge, stratejik ve politik acidan dunyanin da merkezindedir.ekonomik ve siyasi onemiyle bolge cografyamiz gecmiste oldugu gibi bugunde dunyanin gelecegini tayin edecek kadar belirleyicidir. bu nedenle bu bolge buyuk dunya guclerinin gecmiste oldugu gibi bugunde cok yakin ilgi alani icerisindedir. hatta bu bolgedeki bazi ulkeler buyuk dunya gucleri acikca isgal edilebilmistir. kuzey irakta ki yasanan gelismeler ile ulkemizin cografyasinin degistirilmesine asla izin verilemez. 
2. AB'nin bazi talepleri ve AB üye ülkelerin temsilcilerin söylemleri bekleme odasinda yerine getirilmesi gereken kosullar olarak öne surulen insan haklari, basin-yayin özgurlugu, bilim ve teknolojide ilerleme, eğitim, saglik ve kadin haklari alanlarinda gelismelerin saglanmasi icin somut adimlar atilmistir. Ancak AB üye ülkeleri tarafindan ülkemizin kurucu unsurlari azinlik olarak görülmekte ve ülkemizde etnik milliyetcilik, mezhepcilik, tarikatcilik, kültürel yozlaşma ve bireyselcilik olusturulmaya çalisilmakta ve ulusal değerlerimiz hiçe sayılmaktadir. Bununla da yetinmeyip, sözde Ermeni Soykirimi iddialariyla ülkemize haksız ithamlar yapilmaktadir. Ayrica AB müzakerelerine ön sart olarak ordumuzun adadan çıkartılarak adanin Rumlara teslimi istenmektedir. Çalistayimiz bu milli davamizin önderi KKTC Cumhurbaskani Sayin Rauf Denktaş'ı yürekten desteklemektedir. 
3. Ulusal ekonomimiz, imf dayatmalariyla, özellestirme ve tahkim yasalariyla büyük kısmı üretime yönelik olmayan yabancı sermayenin sınırsız hareket serbestisiyle emperyalist politikalarin baskısı altındadir. Tarım, hayvancılık, sanayi sektöründe ve maden kaynaklarımızın işletilmesi konusunda etkin ve yeterli bir politika uygulanmamıştır. İşsizlik yaşam standartlarının düşmesi ve gelir dağılımındaki dengesizliğin artması, ekonomimizin en büyük sorunlarindandır. 
4. Basin-Medya kuruluşlarinin coğu, halkın bilinçlendirilmesi yönünde tarafsız ve aydınlatıcı değil, çokuluslu şirketlerin, emperyal güçlerin etkisi altındaki hükümetin ve medya patronlarının sözcüsü durumuna gelmiştir. Oysa ki; Atatürk "basin ulusun ortak sesidir. Bir güç, bir okul, bir yol göstericidir." demistir. Bu noktada halkimiza butun gercekleri gosterecek ve kulturel alanda onlarin egitilmesini saglayacak ulusal medyaya ihtiyac vardir. 
5. Devletin ve ozel sahislarin bazi okullarinda ilk ve orta ogretimde, laiklik karsiti bir egitim ve ogretim ile cumhuriyet karsiti kusaklar yetistirilmektedir. ote yandan hukumetlerin universitelere ve bilime gereken onemi vermeyisi ve okuyan genclerin yeterince istihdam edilememesi; ozellikle son yillarda buyuk bir beyin ve emek gocune yol acmistir. gencligin beklentilerini karsilayacak bilim ve egitim politikalari acilen gerekmektedir. biz ataturk gencligi olarak; yuce onder ataturkun kurdugu ve biz turk gencligine emanet ettigi cumhuriyetimizi basta laiklik olmak uzere temel niteliklerini, uniter devlet ve toplum yapimizi ve tam bagimsizligimizi koruyarak, akil ve bilimin rehberliginde cagdas uygarliga ulasma yolunda her tur ozveriyi, calismayi ve mucadeleyi vermek azim ve kararliligindayiz. ulusumuzun kurtulus savasinda gosterdigi kararliligi, bugun her zamankinden daha fazla yureklerimizde duyuyor ve kamuoyuna ilan ediyoruz ki; "Hiç kimsenin suphesi olmasin, turk gencligi, bir zamanlar canakkale de, inonu de, sakarya ve dumlupinar da ulusumuzun vermis oldugu bagimsizlik ve kurtulus mucadelesini yeri ve zamani geldiginde, bir kez daha vermekten asla geri durmayacaktir."yuce ataturk! turk gencligi, emanetinin bekcisidir. Ne senden, vazgeceriz ne de eserinden... Katılan Üniversiteler:

İnönü Üniversitesi
Kirikkale Üniversitesi
Akdeniz Üniversitesi
Ankara Üniversitesi(hukuk fak.)
Ankara Üniversitesi (dil tarih cografyasi fakultesi)
Ankara Üniversitesi (siyasal bilgiler)
Ankara Üniversitesi (fen fakultesi)
Ankara Üniversitesi(eğitim fakültesi)
Bahcesehir Üniversitesi
Baskent universitesi
Osmangazi universitesi
Ege universitesi
İstanbul Bilgi Üniversitesi
18 Mart Üniversitesi
Pamukkale Üniversitesi
Mugla Üniversitesi
Dokuz Eylul Üniversitesi
Selçuk universitesi
Hacettepe universitesi
19 mayis universitesi
Süleyman demirel universitesi
Çukurova universitesi
Abant izzet baysal universitesi
Gaziosmanpasa universitesi
Mersin Üniversitesi
Mustafa kemal universitesi
Anadolu universitesi
Işık universitesi
Gaziantep universitesi
Gazi universitesi (muhendislik)
Gazi universitesi (iktisat)
Adnan menderes universitesi
Marmara universitesi
Yüzüncü Yıl universitesi
Atatürk Üniversitesi
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
Yıldız Teknik Üniversitesi
Kadir Has Üniversitesi
İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi


Hiç yorum yok: