14 Ekim 2008 Salı

İzlanda'dan Çin Seddine...

İzlanda üzerinde devam edelim. Bu ara çok reklamı oldu dünyada, zaten reklamın iyisi kötüsü olmaz. Krizden en azından bu alanda avantaj sağlıyorlar.
Başlık biraz sansasyonel oldu. 1627 yılında Küçük Murat Reis komutasındaki Cezayir Donanması önce İngiltere'nin Bristol Körfezi açıklarındaki 1625'ten beri Osmanlı-Cezayir işgali altındaki Lundy Adasına uğruyor. İkamlini tamamladıktan sonra Manş Denizi yoluyla Kuzey Denizine açılıyor ve Norveç kıyılarını topa tuttuktan sonra Kuzey Kutup Dairesi üzerinden İzlanda'ya ulaşıyor. Yıl 1627, İzlanda 26 gün boyunca işgal ediliyor. Ganimet ve esirlerle dönülüyor. O esirlerden bir tanesi de esir edilişinden 10 sene sonra adaya dönen ve bu tarihten sonra İzlanda'nın en önemli şairlerinden biri olanTyrkja Gudda ya da asıl adıyla Gudrídur Símonardót'tir.
Osmanlı/Cezayir Korsanlarının faaliyetleri bu kadarla da sınırlı kalmamış. Norveç Kıyıları, Danimarka, Faroe Adaları, İrlanda, İskoçya ve İlgiltere Kıyıları, Barents Denizindeki Adalar, Newfoundland, Virginia, Grönland da nasiplerini almışlar. Bir başka yazının konusu da Osmanlı'nın ABD'den aldığı vergi yüzünden çıkan Barbary Savaşları olsun.
Bu işler üzerine Osmanlı'ya çapulcu da denilir, büyük devlet de. Ne açıdan bakıldığına bağlı.
Yandaki Harita İskandinavya'nın kuzeiyne düzenlenen seferler haricindeki seferleri gösterir. Soru İşaretleri ise sefer düzenlenmiş olma ihtimali olan yerleri. Haritayı http://korsan.uskudar.biz adresindenden aldım.

Hiç yorum yok: