14 Nisan 2006 Cuma

Türkiye Türkçedir

Türkiye nedir, sorusuna verilebilecek en mantıklı cevap. Evet Türkiye, bu topraklardır, bu ulustur, bu tarihtir ama Türkiye en cok Türkçedir. Bir ulus dili ile var olur, çünkü dili onun vatanıdır, geleceğidir, geleneğidir. Bu noktadan hareketle, vatanını savunmak dilini savunmaktır, vatanını sevmek dilini sevmektir dersek yanılmış olmayız. Bilakis gerçeğe temas ederiz.
Eminim ki bu ülkedeki her birey vatanını bir şekilde seviyor. Fakat ne yazik ki bu bireyler vatan sevgisini sadece toprakları savunmak sanıyorlar. Ama vatan savunması dilin savunulmasından geçer.-zaten boyle olmasaydı Atatürk dil kurultayını toplamazdı ya da Türk Dil Kurumunu kurmazdı- dilimiz elden giderken biz istediğimiz kadar bu ülke icin calisalim sonuç bir sey ifade etmeyecektir, çünkü sonunda Türk ulusu kalmayacaktır. Burada üzerimize düşen görev dilimizi korumaktır. Bu da en basitinden Türkçe kelimelerle konusarak yapılır. Eğer dilimize yabancı kelimeleri dikkatsizce sokarsak arkasından yabancı dilbilgisi kuralları gelecektir ve düşünce yapımız değişecektir, zira bir insan konuştuğu dille düşünür. Türkçe düşünemeyen bir insan daTürk degildir.
Demem o ki her birey Türkçeyi korumak için üzerine düşeni yapmalı. Tek korkum biraz tembellesmis olmamız ve iş yapmaktan çok konuşmayı sevmemiz. İsmet Paşa boşuna "Bu millete vatanın için şu kör kuyuya atla desen atlar; ama vatanın için şu kör kuyuya her gün bir taş at desen üçüncü günden sonra atmaz." dememiştir. Fakat artık tembellik edecek vaktimiz yok ve dilimiz, vatanımız elden gidiyor, calışmanin zamanıdır.

Hiç yorum yok: