1 Nisan 2008 Salı

Kemalistlerin Aslında Kemalist Olmaması

İdris Küçükömer bu ülkede sağ sol sol da sağdır demişti. Bu tezat bu konuyla alakalı her konu için geçerli. Öyle ki Türkiye'de Kemalistim diyenler aslında anti-kemalistler.
Birkaç örnek verelim:
1) Mustafa Kemal vatandaşlık bağını hukusal temele dayandıran ive bunu anayasaya koyan ilk liderdir*, bugün kendilerine "kemalist" diyenler 301'i savunuyor, her türlü etnik çeşitliliğe karşı çıkıyor.
2) Atatürk 1924'de yasa çıkartıp askerlerin siyasete karışmasını engelliyor, ya asker olursunuz ya milletvekili diyor. Bugün kendilerine "kemalist" diyenler Tsk olsun da çamurdan olsun anlayışındalar. Tek güvendikleri, inandıkları kurum Tsk. Darbeye bile sıcak bakanlar var. Hatta çok daha ileri gidip 1 milyonu aşkın bir sivil kalabalık önünde, o kalabalığın gücünü, iradesini, orada oluş amacını hiçe sayarcasına "tabiki kemalist ordu konuşacak" şeklinde konuşabilen "kemalist!" üniversite hocaları var. Halk konuşuyor orda sana ne oluor demek istiyorum kendisine buradan.
3) Atatürk ömrü boyunca çok partili rejim için çabalamış, tabi şartların gerektirdiği vesayet rejimine aykırı olmayacak şekilde. Fakat ortada bir istek var: o da çok partili rejim. Bugün kendini "kemalist!" addedenler kemalizm için parti kapatmak için ellerindden geleni ardlarına koymuyorlar. Örneğin gün itibari ile toplamda halkın toplam yüzde 51 oyunu almış partiler hakkında kapatma davaları derdest.
4) Ulu önder bu ülkenin bir hukuk devleti olmasını istedi. O yüzden çok hukuklu düzene son verdi. Modern Yasaları iktibas etti. Ülkenin her köşesine adliye sarayları kurdurttu. Sırf ülkede hukuka güven oluşsun diye.
Bugün ise "kemalistler!" hukuk devletinin yan yana asla var olamayacağı, hukuk devletinin tam anlamıyla karşıtı olan derin devleti- ergenekon çetesini koruyorlar, kemalizm adına!

Bütün bunları kemalizm adı altında yapıyorlar ya, hiç utanmadan, sıkılmadan. Gerçi niye utansınlar, onlar bu ülkenin asli sahibi, bizler onların tabiyetindeyiz.

Hiç yorum yok: