3 Mayıs 2007 Perşembe

28 Şubat: Bizim Çocuklar mı, Devlet Refleksi mi?


28 Şubat. Bizim yaş grubumuzdaki Türklerin gördüğü en büyük ordu-hükümet gerilimi. Darbemidir, darbenin post giymişimidir, muhtıramıdır kısmını geçelim. Her şeye isim vermeye gerek yok. 28 şubat ordunun hükümete müdahalesidir. Yani atanmışların seçilmişlere müdahale etmesidir. Bu bakımdan meşruluğunu değerlendirirken ordu darbelerinin meşruluğunu değerlendirirken kullandığımız noktaları 28 şubat için de kullanmalıyız. Yani öncelikle, bu devleti kuran önderin de belirttiği hedef doğrultusunda olup olmadığına bakmalıyız ve kimler tarafından yapıldığı ile kime karşı yapıldığına. Zira bazen doğrultu doğru yönde olsa da kimler tarafından yapıldığı da önem kazanır, hatta kime karşı yapıldığı da.28 Şubat darbesi yapıldığı esnada ülkenin gidişatının ortaçağ karanlığı olduğu gerçeğini tartışmaya bile gerek yok.

Kimler tarafından yapıldığı çok tartışma götürür. İlerici ulusalcı ordu tarafından mı yoksa ABD yanlısı bir ordu tarafından mı? ABD'nin bu darbeden hoşnutluk duyduğunu çeşitli açıklamaları gösterdi, zira refah partisi abd karşıtı politikalar izliyordu, ırakla ticarete başlamış, libya ile görüşmüş ve iran ile doğalgaz anlaşması imzalamıştı. Aralarında başbakanlık müstaşarının da olduğu bazı kişiler abd'den tsk'ya çekilmiş bir kripto olduğunu söylediler. Nitekim Emre Kongar da bu TSK'nın 12 Eylül'de de belli olduğu üzere 27 Mayıs'taki ilerici ordu olmadığını Amerikancı bir yapıya büründüğünü ileri sürmektedir ki TSK'nın bugüne kadar ki genel duruşu da böyledir.-TSK'nın bugün AB ve ABD ile çelişen durumu ise başka bir konudur-.

Benim kanıma göre 28 Şubat müdahalesi ABD'nin de desteklediği ama TSK'nın bağımsız bir şekilde yaptığı bir müdahale olabileceği yolundadır.

Kime karşı yapıldığı ise karışıktır. Üsttek sorunun cevabına göre de değişir. Eğer ABD icazetli ise bu müdahale Refah Partisinin ABD karşıtı politikaları yüzünden olmuştur ve bu sebepten de ABD karşıtlarına yapılmış bir müdahaledir diyebiliriz. Yok eğer şeriatçılara karşı bir darbe dersek olay Türkiye'deki softalara karşı yapılmış demekte bir yanlışlık olmaz. Ama sonuçlara baktığımızda bu müdahalenin hem softa hem de ABD karşıtı olanlara karşı yapıldığı anlaşılıyor. Bir nevi İran özlemi içinde olanlara karşı.

Sonuç olarak bu müdahale meşru mu idi yoksa ABD kaynaklı ABD çocuklarının yaptığı bir darbemiydi bilemiyoruz.

Bu müdahale hakkındaki "aslında islamcılara yaradı, akp iktidar oldu" iddiasını ile kısaca açıklayacağım zira bu iddianın yersiz olduğuu açıklamaya yetmektedir. İlk olarak Refah Partisi yerine kurulan Fazilet Partisinin ilk seçimde 1. partiliten 4. partiliğe düştüğünü hatırlatmakta fayda var. Daha sonra iktidar olan AKP ise hem mazlumluğunu ön plana çıkardı, hem ülke ekonomik kriz yüzünden mevcut hükümete tepkili idi hem de RTE büyük biraderden icazet almıştı. Dolayısı ile 28 Şubat bugünkü AKP iktidarına yol açmamıştır.

Hiç yorum yok: