17 Ocak 2007 Çarşamba

Süper Kahramanlar

Süper kahraman nedir sorusunu iyi cevaplamak gerekiyor. Sadece doğa üstü güçleri olan çok gelişmiş canlılar mı yoksa bunlara ek olarak gerçekten yaşamış ve imkansızı başarmış insanlarlar mı, yoksa aslında yaşamamış olsa bile ya da yaşasa da pek süper olmamasına rağmen anlatıla anlatıla efsane olmuş olanlar mı? Hakkaniyetli olmak gerekirse hepsine süper kahraman demek gerekir. Binaların üzerinden atlaıp insanların hayatını kurtaran örümcek adam da, Çin de sosyalist devleti kuran Mao Zedong da, bizim nesiller boyu anlatarak yarattığımız Battal Gazi de, Mustafa Kemal de, Batman de...
Dünyaca tanınan süper kahraman aslında süper güç olmanın göstergesidir. Tarihteki her süper güç en azından bir tane süper kahramana sahiptir, ancak süper kahraman sahibi olmanız için süper güç olmaya gerek yok pek tabi ki yerel süper kahramanlar üretelebilir... Hatta daha da ileri giderek söyleyebiliriz ki tarihin çeşitli dönemlerinde yaşayan süper kahramanlar mensup oldukları ulusun ne ile alakadar olduğunu da gösterir. Abd'yi ele alalım, ilk süper kahramanı George Washington'dur ve çok gerçek bir savaştan çıkan ulusun gerçek süper kahramanıdır. Hayatı gerçekten yaşayan insanların gerçekten yaşamış süper kahramanıdır. Örümcek adam ise abd'nin bugünki süper kahramanıdır ve sanal bir kahramandır, gerçekte yoktur ama insanlar varlığını hayal ederler, batman keza ya da ninja kaplumbağalar... Her biri hayal ürünüdür ve bugün de gerçek bir hayat yaşamayan, hayatları birer yanılsamadan ibaret olan Abd ulusunun içinde çok sempati toplamışlar ve Abd'nin bu hayalciliği dünyanın geri kalanına pompalamasıyla da türm dünyada sevilmişlerdir. Karşımıza iki kahraman ve iki abd çıkıyor. washington ve gerçek, örümcek adam ve sanal abd'ler. örümcek adamın sanallığı abd ulusunun sanallığından gelmektedir.
Gelelim Battal Gazi'ye battal gazi yaşadığı dönemde önemli işler yapmış bir akıncıyken zamanla halkın anlatımı ile efsaneye dönüşerek süper kahraman olmuş bir insandır. O kadar efsanedir ki hakkında çekilen filmlerden birinde Excaliburu bile kayadan çıkarmaya kalkmış buna da muavfak olmuştur. Battal Gazinin sebebi bugün eski günlerini özleyen halkın o günleri kutsaması, tekrar ulaşılması gereken esen günler olarak görmesidir. O yüzden bizim süper kahramanlarımız genelde geçmiştedir. Gerçek olmasalar da sanallıklarını gerçeklikleri üzerine kurduğumuz yani kısaca abarttığımız için süper kahraman olmuşlardır.
Gelelim Polat Alemdar'a. Polat Alemdar ise bugün Türk toplumunun içinde bulunduğu durumu kanıtlamak için biçilmiş kaftandır. Süper kahramınımız, hukuktan umudunu kesmiş olan, tek kurtarıcı ile işlerin düzeleceğine inanan, her şeyin zor ile çözülmesine alışmış olan ve kolay yönden köşeyi dönmek isteyen, arabeskin içine batmış, aşırı milliyetçi bir halk olarak kendisine Polat Alemdar'ı süper kahraman seçmiştir. Polat bugün Türkiye'sinin bütün özelliklerini üzerinde toplamış olan süper kahramızdır bizim. Bu yönüyle türkiye tarihini anlamak için süper kahramanlarımıza bakmak yeterli olacaktır. Kurtuluş savaşı dönemi gerçekçi, 60-70ler geçmişe özlem duyan, bugün ise hayalci ve ezilmiş bir ulus.
Demem o ki süper kahramanlar gerçekten de süperdir, özellikle bir ulusu anlamak istiyorsanız onlar bakmanız gereken ilk simgelerden biridir. Hiçbir şey nedensiz değildir ne de olsa, süper kahramanların da bir nedeni vardır.

Hiç yorum yok: