10 Ocak 2007 Çarşamba

Ezikliğimiz: Organizasyonumu beğenmüyör müsün?

İrdelenmesi gerekir. İrdelenince de bu organizasyonların her birinin uluslararası organizasyonlar oldukları görülür. Hani vardır ya "yüzümüzün akı ile çıkmamaız gereken organizasyon", "Türkiye'nin geldiği yeri gösteren organizasyon"... yani amaç adam gibi bir organizasyon yapmak değil Avrupalıya kendini beğendirmek, kanıtlamaktır. Düpedüz ezikliktir. 250 yıldır üzerimizden atamadığımız eziklik. Zaten aramızdan bu ezikliği olmayanları da hemen "dur sen ne bilecen adam yapıyor işte" kelamları ile bastırırz. Bir mustafa kemal atatürk çıkmış ezik olmayan aramızdan ama kendini anlatamamış ki bize ona karşı da ezik duruyoruz. Neyse konu taşıyor başka yerlere geliyor.
Biz bu dediğim kendimizi beğendirme sevdamızdan dolayı o organizasyonları pür dikkat düzenleriz. Hiçbir hata olmaması için kaynaklarımızı da akıtırız tabi o kaynakların organize edilmesi gereken yerleri hiçe sayarak; emekliye verilecek zam ile habitat düzenleriz biz.
Organizasyon olunca uluslararası olmalı zaten, yoksa Diyarbakır'daki yemek kuyruğu bir bok değildir. olsa olsa iç parçalayan bir manzaradır!!! O da organizasyon da muhattabı kendi insanın olduğu için sitine takmıyorsun be Türk evladı, Türkiye süper!* futbol ligini görmüyoruz hiçbirimiz, ülkenin en büyük spor organizasyonu ama bok götürüyor her yerini, neresine tutsak pislik fışlırıyor. Neden biliyor musunuz, biz kendi insanımıza değer vermiyoruz.
Organizasyon bir işin en iyi en düzenli olarak yapılması için, insanların amaçlarına rahatça, yorulmadan ulaşması için, hadi onları geçelim insanca ulaşabilmesi için düzenlenir. Fakat insanın değeri olmayan bir ülkede, insana değer veren anlayışın olmadığı bir ülkede organizasyonların adam gibi olmasını beklemek ahmaklıktır.
İnsana neden değer vermiyor bu toplum o çok başka bir konu.
Sezar'ın hakkı Sezar'a, arka planda neler oluyor bilmem ama, hatta belki organizasyon komitesi Türklerden bile oluşmuyor olabilir, onu da bilmem ama bir başarı var uluslarası olanlarda. Ezikliğimiz sağolsun. Bu eziklik bizi muasır yapacak.
Türkiye kendi insanına çöp kadar değer vermezken, Avrupalı insana dünyaları sunuyor, Mustafa Kemal bunu görüp yanlışlığını bile bile sırf gaz vermek için bir laf etmiş "Bir Türk tüm dünyaya bedeldir" demiş. Ama bu laf bu kadar ezik bünyede ters etki yapmış Türk faşistlerinin-ki faşizmin kaynağı ezikliktir-ortaya çıkmasına yol açmıştır.
Başarılı organizasyonları hem ulusal hem uluslararası düzeyde ancak insana insan olduğu için değer verecek bilinç düzeyine geldiğimiz zaman yapabileceğiz. Bugünkiler ise birer kendini ve Avrupalıyı kandırma amacı.

Hiç yorum yok: