14 Ocak 2007 Pazar

ABD Askeri Ölünce Sevinmek

Önce katilin kim olduğunu çok iyi anlamak gerekir. Abd mi yoksa askerleri mi? Bunu bilmek içinde üç bilgiye ihtiyaç duyar insan. Bunlardan birisi amerikan kültürü hakkında bilgidir; diğeri ise Abd askerlerinin tabi tutulduğu eğitim; en sonuncusu ise Irak'taki olayların münferit olaylar mı yoksa Abd askerlerinin genel olarak uyguladığı olaylar mı olduğudur. Tabi bunları yaparken Kurtlar Vadisi Irak sendromundan da kurtulmak gerekecek.
Amerikan Kültürü hakkında başlıktaki yazıyı özetlemek gerekirse, düşünme yetisini yitirmiş, yardımsever, dış dünyaya karşı ilgisiz insanlardan oluşan bir toplumun kültürüdür*.
Abd askerlerinin aldığı eğitim hakkında da genel bir kanıya ordudan ayrılan askerlerin dediklerinden anlayabiliriz ya da abd ordusu aleyhine abd'de açılan davaların konuları da anlamanızda yardımcı olabilir. Abd ordusu gönüllük esasına göre asker alır ve bu gönüllüler genelde başka iş bulamamış insanlardır. Zeka düzeylerine tekrar değinmeme gerek yok sanırım. Şimdi bu tip işsiz güçsüz ailesinin geçimi için orduya yazılan, canı pahasına para kazanmaya çalışan insanların bir de beyinlerinin yıkandığını düşünün. Her birine Iraklıların kötülük kaynağı olduğunu, cahil insanlar olduklarını anlatın sürekli. O da yetmedi tankların içine tek merkezden sürekli insanın sinirini ayakta tutracak müzikler verin. İnsanın ruhuna girin, bilinçaltını alt üst edin. Bakalım ne oluyor. Bir insan ne derece canavara dönüşüyor. Abd ordusu bunu yapıyor çünkü oradaki askerlerini motive etmenin yolunu bu olarak görüyor. Mükafat ödül sistemi ile onları öldürmeye programlıyor.
Üçüncü konuya gelirsek olayların münferiden yapılan olaylar olduğunu göreceğiz. İnsanın beyni ne kadar yıkanırsa yıkansın canavarlaşması o kadar kolay değildir. İnsanın türünü sebepsiz yere öldüremediği, buna hepimizde bulunan bir genin engel olduğu bilimsel bir gerçektir ama buna rağmen bunu yapabilenler çıkmaktadır ki bunlar da Abd ordusunun propagandasından ya çok etkilendikleri için böyle canavarlaşanlardır ya da gerçekten hasta olan insan görünümlü hayvanlardır. Her halde bütün amerikan askerleri bu tip hastalardan oluşsaydı bugün ırak'ta canlı kalmazdı.
Bütün bunları düşünmeden bir insanın ölümüne sevinmek bana çok mantıksızca, hadi lafımı esirgemeyeceğim insana yakışmayan bir hareketmiş gibi geliyor.
Türk halkı olarak sinirliyiz, hatta Abd'ye karşı kin duyuyoruz ve haklıyız da. Onlar başımıza çuval geçirdi, onlar bizi sömürdü, onlar ülkemizi bölmek istedi. Ama onlar kim? Kim olduğu hakkında herkes bir şeyler der ama onların asla ve asla oraya gönderilen coniler olmadığını hepimizin anlaması gerekiyor. Aksi takdirde hepimiz Abdlilerin sahip olamadıkları kadar yüksek zekamızı kullanmamış, kendimizi önyargılara teslim etmiş oluruz. Yani zekamıza yani kendimize ihanet etmiş oluruz. Bunun sonucu da önce rasyonalizmden uzaklaşmak sonra da giderek faşistleşmek dolayısıyla da canavarlaşmak olacaktır.
Beynimizi tiken Kurtlar Vadisi martavalından kendimizi bir an önce kurtarıp mantıklı bir şekilde, duygularımızın esiri olmadan düşünmeye başlamız gerekiyor: Hepimizin çıkarı ve geleceği için.

Hiç yorum yok: